E turpshme/ Vjedhje dhe mashtrime, rusët po zhvasin tifozët

Pritej që të ishte e pashmangshme, por në Rusi po qarkullon shumë shpejt histori në dëm të tifozëve që kanë udhëtuar drejt Moskës për të ndjekur finalet e Kupës së Botës.

Nga çmimet e taksive, te rezervimet në restorante për të huajt, Moska është bërë e frikshme.

Pavarësisht sforcos që kanë bërë autoritetet, duket se është e pamundur që të shmanget ‘gjuetia’ ndaj turistëve.

Një taksist ka ‘rrjepur’ një vizitor vietnamez, të cilit i mori plot 23 mijë rubla, ose 300 euro, për t’a çuar nga Sheshi i Kuq në aeroport, ndërkohë që vlera reale e taksisë është 1 mijë rubla.

Në momentin që klienti filloi të ankohej ai është kërcënuar nga taksisti. Gjithçka përfundoi me një denoncim në polici.

Ndërkohë restoranti i njohur gjeorgjian ‘Ghenatsvale’, siç raporton një gazetar rus, që e frekuenton shpesh, ka krijuar një menu në anglisht me çmime të dyfishuara.

Ndërkohë, disa tifozë meksikanë që kishin prenotuar një hostel në qendër të qytetit, paguan nga 5 mijë rubla nata, ndërkohë që gjatë gjithë vitit çmimi është 500 rubla.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet