E pabesueshme, në një mot me diell e qiell të kaltërt rrufeja godet një pemë (Video)

Ky është momenti kur një pirun rrufe goditi një palmë – pavarësisht qiellit të qartë blu më lart në Florida.

Pamjet u kapën nga brenda një makine të një njeriu në Florida, ndërsa ai ishte rreth 75ft larg nga greva.

Johnathan Moore ishte shumë i vështirë në punë në periferinë Tampa kur rrufeja goditi palmën. Një shpërthim i bubullimave mund të dëgjohet në video para se rrufeja të lotojë nëpër majë të pemës.

Stuhitë ishin pritur ditën e xhirimeve, por ndryshe nga goditjet e zakonshme të rrufeve, kjo goditi në dritë të ditës.

Ngjarja, e përmendur si një “rrufe nga kaltra” nga meteorologët, mund të udhëtojë disa milje nga retë e stuhisë. Atëherë ata këndojnë poshtë, përpara se të goditen në tokë.

Moore, kamera e të cilit regjistroi pamjet, tha se ai e pa grevën e pazakontë si një mundësi për të paralajmëruar të tjerët të jenë në gatishmëri.

Gadishulli qendror i Florida ka përqendrimin më të lartë të rrufesë në SH.B.A., njoftoi NBC, duke cituar Shërbimin Kombëtar të Motit.

Sezoni i rrufesë kulmore në gadishull ndodh midis majit dhe tetorit, nga mesdita deri në mesnatë.

Në vitin 2019, 27 njerëz u vranë nga rrufeja në Sh.B.A dhe 243 të tjerë u plagosën, sipas NWS.

Grevat e rrufesë deri më tani kanë vrarë 12 persona këtë vit./Gazetaere

Kategoritë
KurioziteteTë ndryshme

Të ngjajshmet