Dy vetura nga Serbia qendrore u ndezën në veri të Kosovës

Dy vetura me targa nga Serbia qendrore u dogjën në Leshko në veri të Kosovës, njoftoi Kossev. Jozyrtarisht, pronarit të një makine nga Novi Pazari  iu dha një urdhër nga Ministria e Brendshme serbe.

Zjarri shpërtheu herët të dielën në mëngjes rreth orës katër në Rrugën e Vëllezërve Matovic në Lesko, dhe dyshohet se makinat u dogjën për shkak të zjarrvënies, tha togeri Branislav Radoviç zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Veriun.

Këto përfshijnë “pasat” e targave të Sabacit dhe targat “reno megan” të Beogradit, të dy në pronësi të T.S. (1975) nga Novi Pazar

Radoviç deklaron se “dëmi total material” ishte shkaktuar në të dy automjetet dhe një deklaratë nga ankuesi u mor në stacionin e policisë. Prokurori në detyrë e regjistroi këtë çështje si zjarrvënës dhe një hetim po vazhdon.

Radoviç nuk mund të konfirmojë informacionin jozyrtar se MPB-ja serbe kishte lëshuar tashmë një urdhër për ankuesin dhe se gjoja ishte një person që ishte anëtar i një prej formacioneve të sigurisë.

Rasti i fundit i ndezjes së makinave në Veri u raportua në mes të majit të këtij viti në Zubin Potok. Automjeti, në pronësi të Zëvendës Ministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale në qeverinë e Kosovës dhe anëtarit të Listës Serbe, Milos Perovic, u dogj më 18 maj në qendër të komunës.

Më parë, në prill, gjithashtu në Zubin Potok, një bombë u hodh në një oborr që përmbante disa makina të së njëjtës familje. Gjashtë vetura u dëmtuan me atë rast, si dhe një strukturë aty pranë që i përket një polici të PK të Serbisë.

Kategoritë
LajmeVendi

Të ngjajshmet