Dy asteroid fluturuan përtej Tokës

E para, në madhësinë e autobusit nga Toka ishte larg rreth 94.000 kilometra, ndërsa tjetra rreth 106.000 kilometra

ANKARA (AA) – Shkencëtarët kanë konfirmuar se dy asteroid, njëri me madhësinë e një autobusi dhe tjetri të një veture, fluturuan përtej Tokës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në deklaratën e Qendrës për Studimin e Trupave Qiellorë, që kalojnë pranë Tokës në Laboratorin e NASA-s, theksohet se dy asteroid, të quajtur “2020 RF3” dhe “2020 RD4”, të hënën fluturuan përtej Tokës me dy orë ndarje.

E para, në madhësinë e autobusit nga Toka ishte larg rreth 94.000 kilometra, ndërsa tjetra rreth 106.000 kilometra.

Kategoritë
BotaLajme