Derisa gjysma e Evropës po ”ngrihën” nga të ftohtit, grekët shijojnë plazhin (Video)

“Nuk është normale. Ishte ftohtë në këtë kohë vitin e kaluar.”

Moti i pazakontë i ngrohtë për këtë periudhë të vitit ka joshur banorët grekë në plazhe dhe parqe pavarësisht nga një bllokim në fuqi për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Shumë prej tyre hoqën bluzat dhe nxituan në plazhe për të bërë banja dielli, madje disa lanë banjë.

Gjegjësisht, temperaturat në Athinë arritën 23 ° C, dhe në Kretë ishte 26 ° C. Patrullat e policisë u drejtuan në plazhe për të parë turmat dhe për t’u siguruar që të ruanin distancën shoqërore.

Meteorologët theksojnë se në 50 vitet e fundit, kjo situatë është regjistruar vetëm dy herë, në 1987 dhe 2010. – Nuk është normale. Në këtë kohë vitin e kaluar ishte ftohtë – tha Kyriakos Pitoulis (65) për Reuters.

– Por nga ana tjetër, ne jemi të kënaqur sepse njerëzit janë mbyllur në shtëpi dhe thjesht duan të shkojnë diku për të dalë.

Nuk mund ta kaloj tërë ditën në shtëpi – tha ai.

Ajri i nxehtë mbërriti në Greqi nga Afrika, dhe në një moment të Dielën, në diell, ishte deri në 31 ° C.

Meteorologët parashikojnë që fronti i ngrohtë do të zgjasë për disa ditë. Nga rruga, temperaturat në janar në Greqi variojnë nga zero dhe pesë deri në dhjetë gradë Celsius.

Pjesë të tjera të Evropës u goditën nga një valë e jashtëzakonshme e të ftohtit.

– Kjo kohë është e çmendur! Ne kemi parë dëborë, të ftohtë dhe katastrofa në Evropë, Spanjë dhe kemi një ditë të bukur me diell këtu – i tha Reuters një nga notarët në plazh, Pavlos Vlachos.

Kategoritë
BotaLajme