Deri në 300,000 njerëz në Beirut kanë mbetur pa shtëpi pas shpërthimit

Deri në 300,000 njerëz në Beirut kanë mbetur pa shtëpi pas shpërthimit  që shkatërroi një pjesë të madhe të kryeqytetit libanez të martën, tha guvernatori i qytetit.

Shpërthimi i fuqishëm shkatërroi lagjet e tëra dhe preku afërsisht gjysmën e qytetit, u tha Guvernatori Marwan Abboud për mediat lokale dhe ndërkombëtare.

Me ndërtesa të shumta të dëmtuara nga vala e shpërthimit, midis 200,000 dhe 300,000 njerëz në Beirut kanë mbetur pa shtëpi dhe do të kenë nevojë për ushqim, ujë dhe strehim. Vlerësimet paraprake vendosin dëmin diku midis 3 dhe 5 miliardë dollarë dhe “ndoshta më shumë”, shtoi Abboud.

Shkatërrimi është një goditje e mëtejshme për situatën tashmë financiare në Liban, pasi vendi po përjeton krizën e tij më të keqe ekonomike në dekada.

Porti i Bejrutit, nga ku filloi shpërthimi, është një pjesë e rëndësishme e infrastrukturës, që shërben si një hyrje për trafikun nga Deti Mesdhe në Liban, si dhe Siria, Jordan dhe Iraku.

Zyrtarët libanezë e lidhën shpërthimin me 2,750 tonë nitrat amoniumi, i cili ishte ruajtur në një depo në Bejrut që nga viti 2013, kur u konfiskua nga një anije e pasigurt që raportohej se po dorëzonte ngarkesën në Mozambik.

Përbërja kimike përdoret gjerësisht si pleh, pasi është gjithashtu një përbërës i përdorur në prodhimin e eksplozivëve.

Të paktën 100 njerëz janë vrarë në katastrofë, me numrin e vdekjeve që pritet të rritet më tej./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet