Zgjedhjet Lokale 2017

 • Nisma: PDK po i bën presion kryetarit të KKZ-së, Zogaj e mohon

  Nisma për Kosovën, dega në Malishevë nëpërmjet një komunikate thotë se kryetari i Komisioni Komunal Zgjedhor ka presion nga PDK-ja ku sipas Nismës ka për qëllim që të shkaktojë incidente në qendrën e votimit në fshatin Banjë të Malishevës. “I bëjmë thirrje kryetarit të KKZ-së, të mos i nënshtrohet...
 • Policia: Procesi i votimit në Anamoravë pa incidente

  Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani ka thënë për Klan Kosova përmes telefonit se deri me tani nuk është shënuar asnjë incident që ndërlidhet me procesi zgjedhor në territorin e Anamoravës. Hashani ka shtuar se në secilën qendër votimi ka prezencë të policisë të cilët i...
 • Prishtinasit prinë me daljen në votim

  Prishtina deri tash po prinë me daljen e qytetarëve në votim. Në kryeqytet deri në orën 11:00 kanë votuar 15.675 ose 8,32 përqind të personave me të drejt vote, pastaj është Prizreni, ku deri në këtë kohë kanë votuar 9.018 persona ose 5,34 përqind. Ndërsa me përqindje prinë komuna...
 • Votimi i Arban Abrashit (Drejtpërdrejt)

  Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi po voton në qendrën e votimit që gjendet në shkollën fillore “Hasan Prishtina”. Ai kundër kandidat ka Shpend Ahmetin nga Lëvizja Vetëvendosje./kp/...
 • Konferenca e PDK-së (Drejtpërdrejt)

  Partia Demokratike e Kosovës po mban konferencë për media. Konferenca po mbahet në selinë qendrore e PDK-së në Prishtinë. PDK është në balotazh në Prizren, Vushtrri, Mitrovicë, Dragash, Kaçanik, Shtime, Ferizaj, Rahovec, Malishevë dhe Klinë./kp/...
 • Vetëvendosje bën thirrje për dalje masive në zgjedhje

  Nënkryetari i Vetëvendosjes, Dardan Sejdiu, në një konferencë për media ka vlerësuar pozitivisht procesin e deritanishëm zgjedhor, ndonëse shfaqi brengën për daljen e ulët të votuesve në balotazh. “Dalja në këtë kohë është më e ulët se sa në rundin e parë dhe ftojmë qytetarët të dalin më masovisht...
 • Haradinaj: Ftojmë të gjithë qytetarët ta shfrytëzojnë drejtën e tyre të votimit

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), nëpërmjet një konference për media ka deklaruar se AAK në raundin e dytë zgjedhor, garon në gjashtë komuna, në Gjakovë, Suharekë, Rahovec, Klinë, Istog dhe Obiliq. Meliza Haradinaj nga AAK ka thënë se procesi zgjedhor është duke u zhvilluar mirë e mbarë me disa...
 • Bahtiri fton të gjithë ambasadorët të dërgojnë përfaqësues në Mitrovicë

  Kandidati për kryetar të Mitrovicës nga AKR Agim Bahtiri, ka kryer obligimin qytetar, duke votuar sot rreth orës 11:30 në shkollën ‘Harun Beka’ në Gushavc. Ai ka ftuar policinë dhe hetuesinë e Kosovës që të kryejnë punën e tyre sipas ligjit për shkak të siç u shpreh ai, situatës...
 • Veseli fton qytetarët që ta shfrytëzojnë të drejtën për të votuar

  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka ftuar qytetarët që t’i përgjigjen obligimit qytetarë e kushtetues dhe të dalin sa mw shumë në zgjedhjet e balotazhit për kryetar të komunave. Kreu i PDK-së, pasi ka votuar ka thënë se qytetarët në mënyrë solemne duhet të dalin dhe...
 • KQZ: Deri në ora 11.00 kanë votuar 6.90 për qind e qytetarëve

  Deri në orën 11:00 kanë votuar 6.90 për qind e qytetarëve me të drejtë vote. Kjo është bërë e ditur sot nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ). Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, tha në konferencën e dytë për media, se procesi zgjedhor në 19 komuna po zhvillohet normalisht. “Në...
 • Konferenca e AAK-së (Drejtpërdrejt)

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po mban konferencë për media, ku pritet të flitet për procesin zgjedhor deri në këtë kohë. Përndryshe, AAK është në balotazh në Suharekë, Obiliq, Gjakovë, Istog, Rahovec dhe Klinë./kp/...
 • KQZ: Pjesëmarrja në votime deri në orën 11 – 6.90%

  Në bazë të të dhënave të KQZ-ë, nga 96% të vendvotimeve në 19 komuna, përfshirë edhe komunën e Parteshit, deri në orën 11 kanë pjesëmarrja e qytetarëve ka qenë 6.90%. Në zgjedhjet e 22 tetorit, në këtë kohë patën votuar 8.78%. Këto të dhëna, i ka dhënë zëdhënësi i...
 • Konferenca e KQZ-së (Drejtpërdrejt)

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe për procesin zgjedhore deri në ora 11:00. Konferenca po mbahet në qendrën mediale të KQZ-së. Përndryshe, KQZ në 19 komuna ku po mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve ka angazhuar 14 mijë komisionerë....
 • Ymeri bën thirrje për dalje masive në zgjedhje

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka bërë thirrje për dalje masive në zgjedhjet për balotazh në Prishtinë. Ai tha se qytetarët do të jenë ata që do të vendosin për të ardhmen e tyre në mandatin e ardhshëm katërvjeçar. “Ftoj të gjithë qytetarët e Prishtinës që sa më...
 • Gjini pas votimit: Ditë e mirë për Gjakovën

  Kandidati i AAK-së për të parin e Gjakovës, Ardian Gjini ka votuar sot në shkollën “Mustafa Bakija” në Gjakovë. Me këtë rast Gjini ka ftuar të gjithë qytetarët që të dalin për të votuar, njofton Klan Kosova....