Zgjedhjet Lokale 2017

 • AAK ankohet në PZAP, kërkon përsëri rivotim në Istog

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka njoftuar se ka dorëzuar në PZAP, brenda afateve ligjore ankesën lidhur me shpalljen dhe siç thotë kjo parti shtrembërimin e rezultatit të votës qytetare në zgjedhjet për kryetar të Istogut nga ana e KQZ-së. AAK, përmes ankesës kundërshton rezultatin zgjedhor të shpallur nga...
 • PZAP-i refuzon ankesat e LDK-së dhe PDK-së

  Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa i ka shqyrtuar dhe vendosur të gjitha apelet e paraqitura kundër vendimit të KQZ-së për shpalljen e rezultateve përfundimtare të zgjedhjeve komunale të 22 tetorit dhe për Raundin e Dytë për kryetar të Komunave të mbajtura më 19 nëntor, transmeton Gazeta e Re....
 • Dreshaj: Vendimin e PZAP e çojmë në Supreme, por nuk i frikësohem Rugovës

  Gani Dreshaj, kandidat i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Istogut, që pas raundit të balotazhit doli më i votuar se kundërkandidati Haki Rugova nga Lidhja Demokratike e Kosovës ka thënë se do ta sfidojnë vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për kthim në rivotim...
 • Vendos PZAP: Komuna e Istogut shkon në rivotim, Kllokoti jo

  PZAP-ja ka pranuar si të bazuar kërkesën e LDK-së dhe ka vendosur që rezultatet e Zgjedhjeve Lokale të 22 tetorit, për raundin e dytë zgjedhor në Komunën e Istogut. “PZAP urdhëron KQZ-në ta përsëris votimin për kryetar të Komunës së Istogut”.  Kështu ka konfirmuar kryetari i PZAP-së, Mulë Desku....
 • Arban Abrashi nuk heq dorë nga rinumërimi i votave

  Tashmë ish-kandidati i Prishtinës nga radhët e LDK-së, Arban Abrashi ka insistuar në rinumërimin e votave për Prishtinën. Sipas tij, ky proces vetëm sa do të ruante besimin e qytetarëve në procesin zgjedhor. “Rinumërimi edhe në të kaluarën ka ndodhur në Kosovë, nga ky proces nuk ka nevojë të...
 • LDK nuk tregon se çfarë hapa do të marrë për Prishtinën

  Gazmend Muhaxheri, anëtar i kryesisë së LDK-së, ka thënë se kjo parti nuk po e kupton përse Vetëvendosje nuk po pranon rinumërim të votave të balotazhit në Prishtinë. Ai ka thënë se nesër do të vendosin për hapat që do t’i marrin për Prishtinën. Muhaxheri pas mbledhjes së kryesisë...
 • Muhaxheri i LDK-së: Nuk po kuptoj pse Vetëvendosje s’po pranon rinumërimin e votave

  Gazmend Muhaxheri, anëtar i kryesisë së LDK-së, ka thënë se kjo parti nuk po e kupton përse Vetëvendosje nuk po pranon rinumërim të votave të balotazhit në Prishtinë. “Ne mendojmë se është cenuar e drejta e kandidatit tonë Abrashi për rinumërim të votave. Një e drejtë demokratike për të...
 • PZAP sot vendos për votat e Istogut

  Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa do të vendos sot për ankesën që LDK-ja ka bërë për votat me postë për komunën e Istogut. Kryesuesi i PZAP Mul Desku tha për KosovaPress se sot është afati i fundit që ankesa e LDK-së për votat e Istogut që kanë ardhur...
 • VV feston në Prizren, PDK s’i pranon rezultatet (VIDEO)

  Lëvizja Vetëvendosje festoi edhe në Prizren për fitoren e Mytaher Haskukës. Ndonëse ky i fundit ishte në Stamboll kur përfundoi numërimi i votave në Qendrën e Numërimit. Por, Partia Demokratike e Kosovës kanë njoftuar se nuk e kanë ndërmend ta pranojnë rezultatin e zgjedhjeve atje, njofton Klan Kosova....
 • Ahmeti: Procesi i gjatë zgjedhor krijon ndasi, t’i bashkojmë njerëzit e vullnetit të mirë

  Me një tjetër mesazh falënderues i është drejtuar qytetarëve të Prishtinës, kandidati i VV-së për të parin e kryeqytetit Shpend Ahmeti. Ai përmes Facebook-ut, ka falënderuar të gjithë qytetarët që kanë votuar pro dhe kundër tij. Ahmeti thekson se në një proces të stërzgjatur zgjedhor, për shkak të garës...
 • Festojnë në shesh me veturë (VIDEO)

  Festa që organizoi sonte organizoi sonte Lëvizja vetëvendosje në sheshin e Prishtinës mblodhi shumë simpatizantë të kësaj Lëvizje. Qindra qytetarë me flamuj kombëtarë në dorë u mblodhën në sheshin “Ibrahim Rugova” për të festuar fitoren e kësaj partie në Prishtinë pasi që kandidati Shpend Ahmeti doli i pari pas...
 • VV: Ata që donin ta përmbysnin vullnetin e qytetarëve u përmbysën vet

  Sikur katër vite më parë, nën brohoritjet “Albin Kurti”, “Vetëvendosje”, “Shpendi”, “Fitore”, qindra qytetarë përkrahës të Lëvizjes Vetëvendosje kanë dalë në sheshin “Skënderbeu” për të festuar fitoren e Shpend Ahmetit në Prishtinë. Ndërkaq zyrtarë të këtij subjekti thanë se ata që donin ta përmbysnin vullnetin e qytetarëve u përmbysën...
 • Kurti e Kadaj-Bujupi lënë arrestin shtëpiak e bashkohen festës së Vetëvendosjes në shesh

  Deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti dhe deputetja nga po e njëjta parti Donika Kadaj-Bujupi, për të cilët Gjykata Themelore e Prishtinës ka shqiptuar nga një muaj arrest shtëpiak, i janë bashkuar festës së Lëvizjes Vetëvendosje e cila është duke u mbajtur në sheshin ‘Zahir Pajaziti të kryeqytetit. Kurti, Kadaj-Bujupi...
 • Ymeri: “Klani Pronto” nuk arriti të përmbysë vullnetin e qytetarëve

  Lëvizja Vetëvendosje ka filluar festën në kryeqytet, ku edhe kanë dal të parët pas numërimit të votave me kusht dhe atyre me post. Në festën të organizuar nga VV në sheshin e Prishtinës, janë mbledhur një numër i madh i qytetarëve të cilët kanë ardhur edhe nga vendet e...
 • Pacolli: Tentuan të na rrëzojnë, por ia dolëm (Video)

  Festës së Vetëvendosjes në sheshin e Prishtinës i janë bashkuar edhe partnerët e koalicionit nga AKR. Islam Pacolli duke uruar prishtinasve fitoren e Shpend Ahmetit, tha se pavarësisht tentimeve për rrëzim, ata së bashku i kanë kaluar dhe kanë fituar që me Shpend Ahmetin, ta qeverisin Prishtinën për katër...