Tema e Ditës

 • Ligji për Lirinë Fetare në Kosovë (s’)është kusht për anëtarësim në UNESCO

  Kuvendi ka miratuar dje në parim plotësim-ndryshimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Kosovë. Ky miratim është bërë pas një diskutimi të gjatë mes pozitës dhe opozitës. Gjatë prezantimit të plotësim-ndryshimit të këtij ligji, Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, tha se Kosovës i nevojitet avancimi i kornizës ligjore që...
 • Pa marrëveshje pozitë-opozitë do të stagnojnë politikat zhvillimore të vendit

  Tashmë janë bërë më shumë se 100 ditë që kur u konstituua Kuvendi i Kosovë. Fillimisht seanca  për konstituimin e këtij kuvendit u ndërpre disa herë. Ajo u nis më 03 gusht dhe arriti të përfundohej me 07 shtator kur edhe u zgjodh kryetar i parlamentit. Legjislatura e gjashtë,...
 • Festa e bashkimit, 28 nëntori dhe fryma kombëtare

  Shëtitoret dhe sheshet e qyteteve të Kosovës, janë zbukuruar me flamuj kombëtar. Në kryeqytet, këto zbukurime kanë filluar disa ditë më parë, ndërsa flamuj që valëviten duken edhe në rrugicat periferike. Edhe një kompani taksish, kishte vendosur që veturat t’i zbukuronte me flamuj kuq e zi. Trotuareve ende ka...
 • Pikëpamje nga Prishtina, Tirana e Shkupi: A po zbehet Festa e 28 Nëntorit?

  Organizime ku valëviten flamuj kombëtar e dëgjohen këngë patriotike zënë vend në agjendat e zyrtarëve të lartë shtetëror në muajin e nëntorit. Qëllimi i tyre është që të rikujtojnë datën e 28 nëntorit të vitit 1912 kur edhe u shpall Pavarësia e Shqipërisë, shkruan Gazeta e Re. Ndër të...
 • (Pa)drejtësia ndaj deputetëve

  Albin Kurti, deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, është arrestuar nga ana e Policisë së Kosovës, para Kuvendit të Kosovës. Aktivistë e madje edhe deputetë të Vetëvendosjes, bënë përpjekje që ta pengojnë këtë arrestim, por nuk ia dolën. Masën e aktivistëve policia e ka shpërndarë duke hedhur gaz lotsjellës,...
 • Pse Kryetarja e Gjykatës Speciale nuk i takoi liderët e Kosovës?

  Kryetarja e Gjykatës Speciale për Kosovën, Ekaterina Trendafilova sot bëri vizitën e parë në Kosovë. Por përveç me Ministrin e Drejtësisë dhe shoqërinë civile, njeriu që ka rolin kryesor në Gjykatën Speciale nuk ka në agjendë takimin me udhëheqësit shtetëror. Arsye zyrtare nuk ka, por njohësit e çështjeve politike...
 • Rezultati i zgjedhjeve, alarm për reformimin e partive politike

  Tashmë po dihen fituesit e zgjedhjeve lokale për shumicën e komunave përpos atyre ku fituesin do ta përcaktojnë votat me kusht. Në shumicën e komunave, qytetarët vendosën të ndryshojnë qeverisjen lokale e në disa të tjera ata vendos që të vazhdojnë me qeverisjen e njëjtë, shkruan Gazeta e Re....
 • Fati i një gjykate

  Sipas burimeve të agjencisë së lajmeve Tanjug, Tribunali Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë, i njohur si gjykata e Hagës, do të mbyllet me 21 dhjetor të këtij viti. Nga Haga theksohet se deri në fund të nëntorit do të përfundojnë të gjitha gjykimet dhe apelet që përfshijnë krime lufte, pasi që...
 • Kush humbi e kush fitoi nga zgjedhjet lokale?

  Zgjedhjet lokale në Kosovë sollën rezultate befasuese. Kështu, Partia Demokratike e Kosovës e cila në vitin 2007 udhëhiqte me 18 komuna, këto zgjedhje doli të jetë humbësja më e madhe, si në numër të votave ashtu edhe në atë të komunave, shkruan Gazeta e Re. Pas Listës Serbe që...
 • “Harresa” e UP-së, i “falë” tokë Kishës Ortodokse Serbe

  Rreth 4 hektarë tokë në të cilën gjendet Kisha Ortodokse Serbe në Kampusin e Universitetit të Prishtinës, do t’i takojnë Kishës Ortodokse Sveti Nikolla. Kështu vendosi Gjykata e Apelit në Prishtinë me arsyetimin se përfaqësuesit e Universitetit nuk morën pjesë në seancën gjyqësorë, shkruan Gazeta e Re. Në fakt,...
 • Të udhëtosh nga Prishtina në Tiranë për të vjedhur libra

  Ditët kur u hap për qarkullim ‘Rruga e Kombit‘, tregohej një barsoletë e cila tingëllon gjithmonë interesante nëse ndodhesh pranë kufirit shqiptaro-shqiptar. Rrëfehej se si një burrë nga Prizreni pasi vendos që ta shes shtëpinë, i shkon nëpër mend një ide gjeniale. Në reklamë, pas të dhënave kryesore, e...
 • Paralajmërimet e Serwerit, rikthim i vëmendjes amerikane në Ballkan apo ekzagjerim i situatës?

  Eksperti amerikan, njëherësh drejtori akademik për menaxhim të konfliktit në shkollën për studime të avancuara ndërkombëtare të universitetit “John Hopkins” Daniel Serwer, ka paralajmëruar se rreziku nga dhuna e ripërtërirë dhe jostabiliteti politik në Ballkan është në rritje, shkruan Gazeta e Re. Në një analizë të tij, Serwer ka...
 • Deklarata e Izetbegoviqit (s’) është ndryshim i qasjes së BeH-së ndaj Kosovës

  Deklarata e anëtarit boshnjak të Kryesisë së Bosnjës Bakir Izetbegoviq, se Bosnja dhe Hercegovina është dashur ta njoh Pavarësinë e Kosovës deri më tani,  ka nxitur reagime të shumta. Ata që tashmë e njohin Kosovën si shtet të pavarur ndajnë mendim me Izetbegoviqin, e të tjerët i kundërshtojnë këto...
 • Balotazhi në komuna përzien “miq” e “armiq”; partitë politike pa parime e ‘vija të kuqe’

  Në 19 komuna të Kosovës të dielën do të mbahen zgjedhjet për kryetarë komune. Kjo ngase më 22 tetor jo të gjitha partitë arritën të marrin mbi 50% të votave, aq sa i duhen një kandidati për t’u bërë kryetarë komune. Ndërkohë që fushata tashmë ka filluar zyrtarisht, partitë...
 • Çështja e demarkacionit me Malin e Zi, ende në udhëkryq

  Anëtarët e Komisionit Shtetëror për Shënimin dhe Mirëmbajtjen e Kufirit Shtetëror sot kanë raportuar para Komisionit Parlamentar për Integrime Evropiane, lidhur me gjetjet për demarkimin e kufirit Kosovë-Mal i Zi. Kryesuesi Shpejtim Bulliqi, ka raportuar për herë të parë para deputetëve, që nga zgjedhja e tij në krye të...