Teknologji

 • Celulari mund të jetë pasaporta juaj e radhës, ja si…

  Telefonat celularë janë kryesisht pajisje të personalizuara dhe në disa situata ata tashmë mund të përdoren edhe si mjete identifikimi. Shumë kompani të njohura të telefonave dëshirojnë që ky segment të rritet në një nivel të ri, duke sugjeruar që të njëjtit të përdoren edhe si pasaporta. Është padyshim...
 • NASA nis misionin e saj drejt diellit (Video)

  NASA ka nisur misionin e saj për të dërguar një satelit më pranë diellit se kurrë më parë. Raketa që barte sondën Parker Solar, u ngrit në qiell nga Cape Canaveral, Florida. Lancimi i kësaj sonde vjen pas një përpjekje të dështuar një ditë më parë, pasi NASA njoftoi...
 • Aplikacion që të mundëson të komunikosh pa internet dhe pa valë

  Si të komunikosh gjatë katastrofave kur lidhja me internetin dhe sinjali telefonik nuk funksionojnë? Një kompani e vogël në Kili, vend që preket nga shumë tërmete, propozon një aplikacion për telefona duke përdorur valët radio të kriptuara me frekuencë shumë të lartë. “Imagjinoni një person pa akses në internet,...
 • Pse bateria e smartfonave zbrazet shpejt?

  Edhe pse prodhuesit e telefonisë mobile pohojnë se çdo version i ri përmirëson jetën e baterisë, ne kemi përshtypjen se është e kundërta. Pse është kështu? Kjo është ndoshta për shkak të “humbjes së kapacitetit “, që do të thotë se një pjesë e caktuar e energjisë humbet, shkruan...
 • BMW heq një nga modelet më pak të njohura?

  Versioni i tanishëm i BMW 3 Series GT do të ndalojë së prodhuari më 2020, dhe sipas informacioneve jozyrtare, ky model nuk do të marrë trashëgimtarin e vet. Sipas BMW Blog, kjo makinë e serisë 3 me pesë dyer, e prezantuar si një kompromis midis limo klasik dhe karavan,...
 • Pse telefonat zbrazen shpejt?

  Edhe pse prodhuesit e telefonisë mobile pohojnë se çdo version i ri përmirëson jetën e baterisë, ne kemi përshtypjen se është e kundërta. Pse është kështu? Kjo është ndoshta për shkak të “humbjes së kapacitetit ‘, që do të thotë se një pjesë e caktuar e energjisë humbet, shkruan...
 • BE vendos të njëjtin mbushës për telefonat mobilë?

  Bashkimi Evropian ka nisur përsëri çështjen e vendosjes së një mbushësi të përbashkët për telefona nga prodhues të ndryshëm, që do të thotë se Android dhe iPhone së shpejti mund të përdorin të njëjtin ngarkues. BE po shqyrton mundësinë e futjes së të njëjtit ngarkues të telefonisë mobile gati...
 • Gjenerata e re e Opel Corsa do të përjetojë ndryshime drastike

  Shumë shpejt pritet ardhja e gjeneratës së re Opel Corsa, e para qëkurse kompania gjermane u bë pjesë e grupit PSA francez dhe ky model do të jetë shumë i rëndësishëm për këtë markë. Në këtë mënyrë, Corsa e re do të përjetojë ndryshime dramatike në lidhje me gjeneratën...
 • Dronët kamikazë të ushtrisë turke futen në përdorim (Video)

  Nga Tarkan ZENGİN* Turqia ka kërkuar më parë që të blejë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dronë (mjete ajrore të telekomanduara – UAV) të aftë që të bëjnë pikiata vetëvrasëse, për t’i përdorur ata në luftën kundër terrorizmit; por SHBA-ja s’ka pranuar. Sot, Turqia ka nisur të prodhojë...
 • Huawei lë pas Apple, i dyti më i shitur në botë

  Huawei duket se ka arritur një rekord historik, duke lënë pas Apple e duke u bërë “smartphone” i dytë më i shitur në botë. Prodhuesi kinez i “smartphone”-ve ka shitur rreth 54 milionë telefona gjatë tremujorit të fundit, 40 për qind më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të...
 • Opel Astra dizel humb fuqinë, “rriten” shpenzimet

  Opel ka nisur të pranojë rezervimet për Astra 1.6 BiTurbo dizel me teknologjinë Selective catalytic reduction. Astra kohë më parë ka dalë në ofertë me këtë agregat, por Opel duhet të avancojë të përmbushë kërkesat për standardin Euro 6d-TEMP, i cili përfshin emetimin në vozitjen e vërtetë RDE. Për...
 • Shkencëtarët zbulojnë një liqen gjigant në sipërfaqen e Marsit

  Astronomët nga Instituti Kombëtar Astrofizik i Bolonjës në Itali, gjatë vëzhgimeve të “Planetit të Kuq” nën sipërfaqen e akullit kanë zbuluar një liqen gjigant. Shkencëtarët kanë zbuluar një liqen gjigantë në sipërfaqen e Marsit. Astronomët nga Instituti Kombëtar Astrofizik i Bolonjës në Itali, gjatë vëzhgimeve të realizuara me satelitin...
 • Mirënjohja japoneze: Gati xhamia e parë e lëvizshme në prag të Lojërave Olimpike të 2020-ës (Video)

  Një kamion i madh shfaqet ngadalë përpara stadiumit, duke u stacionuar për t’u kthyer në një vend adhurimi. “Mirë se vini në xhaminë e lëvizshme!”, uron kompania për ngjarjet sportive dhe kulturore në Tokio. Kryeqyteti japonez po përgatitet për Olimpiadën Verore 2020 dhe xhamia e lëvizshme është një prej risive të...
 • “Google” vendos balona transmetuese interneti në rajonet e izoluara të botës

  Kompania “Alphabet”, shtëpia nënë e “Google”, do të dërgojë në Kenia për herë të parë balonat e saj transmetuese të internetit për ta shpërndajë atë në rajonet e izoluara, njoftoi të shtunë “Loon”, filial i “Alphabet” që përpunon këtë teknologji. “Në bashkëpunim me operatorin ‘Telekom Kenya’, ‘Loon’ do të japë internet duke...
 • Günsel 1, kjo është super-makina elektrike që kanë prodhuar turqit e Qipros Veriore (Video)

  Dihet që makina elektrike prodhohen në të gjithë botën, por Günsel Model 1 është i pari i këtij lloji në botë që është projektuar dhe prodhuar në një vend që nuk njihet shumë nga komuniteti ndërkombëtar – Republika Turke e Qipros Veriore. Nismëtar i këtij projekti është Prof. Suat...