Teknologji

 • NASA tregon arsyen pse njerëzit nuk mund t’i shohin alienët në Tokë

  Shkencëtarët e NASA-s thonë se jashtëtokësorët mund të kenë vizituar tashmë Tokën, por pohojnë se njerëzit nuk mund t’i dallojnë ata, pasi janë “tepër të vegjël”. Shkencëtari i NASA-s Silvano M. Colombano thotë se alienët duken ndryshe nga njerëzit ose ndonjë formë tjetër që njohim dhe se ata kanë...
 • Fotot e para të Audi E-Tron GT

  Audi ka publikuar fotot e konceptit të modelit të ri elektrik që do të jetë rival i Modelit Tesla S në treg. Një ditë para premierës botërore që mbahet në Los Anxhelos, prodhuesi gjerman ka zbuluar pamjen e konceptit E-Tron GT. Makina është shfaqur aktualisht me “kamuflazh”, por mund...
 • Google shuan edhe një aplikacion

  Edhe pse informacioni është ende jozyrtar dhe ndoshta do të mbetet deri në fund të vitit të ardhshëm, Hangouts duhet të mbijetojë vetëm për përdoruesit e biznesit ose ata që përdorin G Suite. Mbyllja e rrjetit social Google+, pothuajse nuk e papritur askënd. Që në fillim, Google+ nuk e...
 • Volkswagen zbulon emrin e veturës së saj elektrike, ky është çmimi

  Volkswagen sapo ka njoftuar se do të ofrojë modelin elektrik më të volitshëm se sa konkurrenca në treg me çmim 18,000 euro. Menjëherë, kanë nisur spekulimet rreth pamjes së makinës, e cila do të jetë konkurrente e Tesla, por VW “shoi” shpresat se do të bënte një tjetër model...
 • Nis për herë të parë transmetimi 8K në Japoni

  “A Space Odyssey”, një film i Stanley Kubrick i vitit 2001, do të lansojë të parin kanal televiziv në botë, me një definicion super të lartë 8K (Super High Definition). Transmetuesi japonez NHK i ka kërkuar “Warner Bros.” të skanojë filmin origjinal në 8K për kanalin e tij të...
 • Astronauti nga universi xhiron raketën që ngrihet nga Toka (Video)

  Astronauti Alexander Gerst ka regjistruar një video të pabesueshme që tregon nisjen e një rakete nga Toka dhe është regjistruar nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS). Xhirimi u publikua nga Agjencia Evropiane e Hapësirës (EPA), dhe bëhet fjalë për një fluturim mahnitës të Progress MS-10 nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan...
 • NASA arrin në mars, priten zbulime për “Planetin e kuq” (Video)

  Pasi udhëtoi për shtatë muaj në hapësirë, roboti i misionit “InSight” zbriti në Mars. Pak minuta më pas dërgoi sinjalin zyrtar, për të treguar që ishte shëndoshë e mirë, bashkë me një foto të sipërfaqes ku kishte zbritur. Për dy vitet e ardhshme, ky robot do të eksplorojë një...
 • Kujdes nga përditësimi më i ri në Windows 10

  Kohët e fundit, Microsoft ka lëshuar përditësime të reja kumulative për Windows 10 dhe janë gjithashtu të disponueshme për përditësimet e versionit 1809 të Windows-it të tetorit 2018 dhe versionit të vitit 2018 Update (version 1803) me disa përmirësime. Tani kompania ka publikuar dokumentacionin për përditësimet më të fundit...
 • GM largon nga puna rreth 15.000 punëtorë, kursehen 6 miliardë dollarë

  Prodhuesi i makinave General Motors do të largojë 14.700 punëtorë nga puna në Amerikën e Veriut dhe do të mbyllë një fabrikë, për të ulur kostot dhe të fokusohet në automjetet autonome dhe elektrike. Reduktimi mbulon 8.100 zyrtarë, disa prej të cilëve do të marrin pagesën, ndërkohë që të...
 • Toyota dhe PSA ndërpresin prodhimin e përbashkët të modeleve Aygo, 108 dhe C1

  Gjigandi japonez Toyota dhe grupi francez PSA do t’i japin fund prodhimit të përbashkët të makinave të vogla të qytetit deri në vitin 2021. Që nga viti 2002, dy gjigantët kanë qenë në partneritet me Aygo, Peugeot 108 dhe Cotroen C1, të gjitha prej tyre, përveç detajet më të...
 • Audi nuk do të prodhojë TT familjar

  Ndonëse u njoftua disa javë më parë se në gjeneratën e re të modelit Audi TT sportiv mund të bëhet një coupe me katër dyer, tash bëhet e ditur se një gjë e tillë nuk do të ndodhë. Drejtori i Komunikimit në Audi, Peter Oberndorfer hodhi poshtë mundësinë e...
 • Droni që hapet dhe shpëton njerëzit nga zjarri (Foto)

  Projekti vjen nga Kina dhe ka të gjitha karakteristikat për të qenë me të vërtetë revolucionar. “NetGuard”  është një dron që ndahet në katër pjesë dhe hap një rrjetë që mund të shpëtojë njerëzit në arrati nga një rrokaqiell në zjarr. Pasi të merret kërkesa e shpëtimit, droni përdor...
 • Kinezëve iu pengon “era e veturës së re”, Ford dëshiron ta largojë

  Prodhuesi amerikan dëshiron të largojë nga makina që shet në Kinë aromën e veçantë që ndihet për të kënaqur klientët e saj. Ne e dinim që kinezët donin limuzinat – përveç atyre që u zgjeruan, dhe tani kemi mësuar se prodhuesit e makinave në atë vend nuk e pëlqejnë...
 • Materiali që mbyll plagët jo me qepje por me lazer

  Pacientët që iu nënshtrohen operacioneve nuk do të kenë më nevojë për qepje. Studiuesit në Universitetin e Arizonës kanë zhvilluar një nano-material prej mëndafshi dhe ari që mund të mbyllë plagët. Për këtë qëllim, përzierja duhet të aktivizohet me një rreze lazer. Në eksperimentet e kafshëve, metoda e re...
 • BMW humb blerësit për shkak të ekologjisë, përgatit përgjigjen

  BMW ka bërë një goditje të plotë me gjeneratat e reja të modeleve X3 dhe X5, shitjet e të cilave janë 60% më të mira se të mëparshmet. Edhe pse këto dy SUV kanë rezultate të mira, gjithçka nuk është e përsosur për BMW, veçanërisht në Amerikën e Veriut,...