Të ndryshme

 • Bazilika e famshme në Barcelonë, 41 milion dollarë për një leje ndërtimi

  Bazilika e Sagrada Familia në Barcelonë, një nga ndërtesat më të famshme në Spanjë, do të duhet të t’u paguajë autoriteteve 41 milion dollarë, pasi u njoftua se objekti që ka nisur të ndërtohet për më shumë se 130 vjet, nuk ka leje ndërtimi. Bazilika spektakolare, e cila është përfshirë dhe...
 • Zlatan reklamon një Samsung të ri: fundi i videos, në stilin e Ibras (Video)

  Një nga debatet më të mëdha në internet është rivaliteti midis Apple dhe Samsung. Kjo e fundit ka patur së fundi një avantazh në imazh, pasi Zlatan Ibrahimoviç, postoi një video në rrjetet sociale duke lavdëruar Galaxy Note 9. “Mundohuni të provoni këtë telefon, është i pandikueshëm ga uji,...
 • Zbulohen monedhat e mbretit britanik me fjalët “Allah” në to

  Një ekspozitë ka zbuluar se një mbret mesjetar në Britani nxirrte monedha ari me fjalët arabe në to, që thoshin “Nuk ka Zot përpos Allahut një”. Mbreti Offa i Mercias, që sundoi mes viteve 757 dhe 796 pas Krishtit, prodhoi qindra dinarë ari që mbanin emrin dhe deklaratën e...
 • Foshnja “mrekulli”, shpëtoi pasi zemra ju ndal për 22 minuta

  Për 22 minuta është ndaluar zemra e një foshnje të lindur para kohe. “Mrekulli” është quajtur nga doktorët Lacey Sheriff, e cila festoi ditëlindjen e parë. Ajo lindi në javën e 27-të të shtatzënisë, dhe peshonte vetëm 636 gramë, si dhe kishte dy sulme në zemër kur kishte vetëm...
 • Pse celularët janë të ndaluar gjatë fluturimit

  Ne kurrë nuk i përdorim celularët në avion. Pse? Të gjithë e kemi dëgjuar atë kërkesën e mërzitshme për ta fikur celularin përderisa kemi qenë duke e përdorur në avion. Si mundet që disa sinjale aq të dobëta si të celularit të ndikojnë në një avion që është mijëra...
 • Nëna kapet në kamerë duke braktisur djalin dyvjeçar

  Një nënë në Texas është kapur nga kamerat e sigurisë duke braktisur djalin e saj para derës së një shtëpie. Gruaja është incizuar në kamerat e shtëpisë më 17 nëntor në Spring të Texasit. Ajo po tërhiqte zvarrë djalin të cilin e la para shtëpisë së një familjeje të...
 • Ky është populli më i pasur në botë

  Në Zvicër, sot ka 725,000 njerëz me pasuri prej një milion e më shumë. Ky numër pritet të rritet në 988,000 deri në vitin 2023. Pavarësisht një rënie të lehtë, zviceranët ende pasurinë mesatare më të lartë për një të rritur, sipas një raporti të “World Wealth Report” nga...
 • Fshati misterioz i të pasurve: I kanë të gjitha, por nuk guxojnë të shkojnë askund

  Fshati kinez i Huaxit, emri kolektiv i fshatit të të pasurve, është një krijim komunist që për vite ka hutuar pjesën tjetër të botës. Të gjithë 2,000 banorët e regjistruar jetojnë në shtëpi të rehatshme, kanë makina Audi, BMW dhe Cadillac. Ata kanë të drejtën e kujdesit shëndetësor falas...
 • Bezdiseni nga zhurmat e dikujt që po ushqehet? Ja çrregullimi që keni

  Dikush e ha supën duke thithur lugën, një tjetër kërcet dhëmbët kur kafshon mollën, e dikujt i degjohen gllënjkat e ujit tek kalojnë përmes ezofagut ! Nëse këto zhurma “jua heqin trurin” atëherë vuani nga një çrregullim neurologjik i quajtur mizofonia . Gjenezat e kësaj anomalie fillojnë në lobin...
 • Për këto fotografi të Putinit rusët mund të dënohen me burg (Foto)

  E besoni ose jo, ta thërrisni presidentin rus Vladimir Putin homoseksual është një fyerje që dënohet me burg në Rusi. Ose të mbani njërën nga fotografitë e mëposhtme. Ky ligji u miratua pasi një fotografi e madhe e liderit rus u bë e famshme në vitin 2013. Ajo parullë...
 • A e keni ditur çfarë është kjo kokërr e vogël në kikirik?

  Kur hani kikirikë, ju njëkohësisht hani edhe diçka dukshëm të pabesueshme. Nëse ndonjëherë keni ndarë kikirikun përgjysmë për së gjati, me siguri keni vërejtur një kokërr të vogël në të – ndërkaq tregimi për të është fantastik. Ajo kokërr e vogël në skaj të kikirikut është në të vërtetë...
 • Na tregoni ngjyrën e syve, t’iu themi nëse keni lindur si lider apo jo

  Ngjyrën e syve, në rradhë të parë e përcakton sasia e shpërndarjes së pigmentit të melaninës, ndërkaq që nga lashtësia ngjyra e syve lidhet edhe me personalitetin. Edhe pse në të vërtetë nuk ekzistojnë sy të zinj, disa sy kanë ngjyrë të errët të gështenjtë ndaj lënë përshtypjen që...
 • Jeton në mënyrë modeste, shpenzon 100 dollarë në muaj dhe falë 714 milionë

  Ylli më i madh i filmit aziatik Chow Yun-fat (63) ka njoftuar këto ditë se i ka dhuruar të gjitha pasuritë e veta për bamirësi. Bëhet fjalë për rreth 714 milionë dollarë, dhe ylli i filmave “Tigre and the Dragon”, “Pirates of the Caribbean: At World’s End” dhe “Anna...
 • Kina do të lançojë “hënë artificiale” në hapësirë

  Kina do të lançojë një satelit në hapësirë i cili do të marrë përsipër detyrën e një “hëne artificiale” dhe do të pasqyrojë dritën e diellit në tokë. Kina do të lançojë një satelit në hapësirë i cili do të marrë përsipër detyrën e një “hëne artificiale” dhe do...
 • Organizmi më i madh i gjallë në botë drejt vdekjes

  Shkencëtarët paralajmërojnë se pylli i lashtë, që konsiderohet të jetë krijesa më e madhe e gjallë e vetme në botë, po vdes, pavarësisht nga të gjitha përpjekjet për ta ruajtur. Pando Aspen është një hapësirë e madhe prej 40,000 pemësh, nga të cilat të gjitha pemët janë klone me...