Të ndryshme

 • Francë – Në ankand një kapelë e Napoleonit, ishte gjetur në Vaterlo

  Kjo kapelë leshi, e quajtur “kashmiri i zi”, u gjet nga një komandant holandez pas Betejës të Vaterlosë (Belgjikë) dhe arratisjes së perandorit të francezëve… A do të konfirmohet mania e koleksionistëve të objekteve të Napoleonit? Një kapelë që i përkiste Napoleonit, e gjetur në fushëbetejën e Vaterlosë, doli në...
 • Spektakël: Dy lepuj përleshen egërsisht mes vete (Video)

  Ata mund të vdesin nga frika kur ndeshen me grabitqarë por nëse është në pyetje moskuptimi ndërmjet tyre ata edhe grinden. Një video e postuar në rrjete-sociale ka bërë xhiro në botë, në video shihet se si dy lepuj përleshen mes vete. Për më shumë shikoni videon: https://vcdn.ensonhaber.com//flv/flvideo/v/2018/06/1529480573.mp4...
 • Si të fitoni para nga Instagrami me këto dy veprime të thjeshta

  A e dinit që përmes rrjetit social Instagram mund të fitoni shumë thjesht para? Ky aplikacion është bërë tashmë pjesë e pandashme e përditshmërisë sonë dhe aty publikojmë fotot më të bukura. Mirëpo duke bërë diçka kaq të thjeshtë ju mund të arrini të fitoni para për aq kohë...
 • Majmunët shpëtojnë leopardin që ra brenda në pusin e thellë (video)

  Një leopard është shpëtuar nga mbytja pasi ra në një pus 7.6 metra të thellë, falë një grupi majmunësh që alarmuan banorët vendas. Majmunët vunë re leopardin brenda në një pusi prapa tempulli Sikar, Rajasthan në Indi dhe menjëherë filluan të kërcenin dhe bërtisnin. Vizitorët në tempull shkuan tek...
 • Indi – Minjtë hynë në bankomat, dëmtuan qindra kartëmonedha (Foto)

  Punonjësit e një banke në Tinsikua të Indisë, kanë treguar se si me dhjetëra minj që kanë hyrë në bankomat, dëmtuan qindra kartëmonedha vendase. Besohet se ata kanë hyrë në aparat, teksa iknin prej të ftohtit dhe më pas brejtën çfarë gjetën. “Kemi marrë mace, për të mbrojtur objektin”,...
 • “Mos më thirr Manu”, jam Presidenti”, Macron “dush të ftohtë” adoleshentit

  Emmanuel Macron po takonte të rinjtë në Paris, kur një djalosh e thirri atë në një mënyrë, që nuk i la aspak shije të mirë presidentit francez. Sjellja miqësore e studentit i kaloi kufijtë, pasi ai iu drejtua Kreut të Shtetit duke thënë: “Hej Manu, ç’bëhet?”. Macron nxitoi që...
 • Pse Kim ndërroi lapsin para marrëveshjes me Trump?

  Për të nënshkruar një marrëveshje që nga mediat u quajt si “relativisht e padobishme” diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong-un dhe presidentit amerikan Donald Trump në Singapor iu ofruan dy stilolaps të çmuar me ngjyrë të zezë. Ata qëndruan në një tavolinë prej druri të errët të zbukuruar...
 • Bebet lindin më së shumti në katër të mëngjesit

  Ora katër e mëngjesit është koha kur foshnjat lindin më së shpeshti spontanisht në Britani. Shumica prej tyre vijnë në jetë nga ora 01:00 deri në 07:00 në mëngjes. Lindjet e planifikuara me prerje cezariane më së shpeshti realizohen mëngjesin e ditëve të punës, ndërsa lindjet e nxitura më...
 • Gruaja nuk e lejon të shkojë në Rusi, shokët e tij gjejnë mënyren gjeniale për ta pasur pranë

  Disa tifozë nga Meksika, kanë pushtuar rrjetet sociale, për shkak të një ideje brilante me shokun e tyre. 5 burra të martuar kishin marrë vendimin për t’u nisur drejt Rusisë me një autobus tipik nga vendi i tyre, saqë kishin arritur të grumbullonin edhe shpenzimet për diçka të tillë,...
 • Raporti shokues, Bitcoin mund të shkaktojë “blackout” masiv të internetit

  Vetëm super kompjuterët do të jenë në gjendje të përpunojnë kriptotransportet në të ardhmen e afërt dhe transaksionet mund të çojnë në një kolaps masiv të internetit, sipas një raporti të fundit nga Banka Zvicerane për Vendbanimet Ndërkombëtare (BIS). “Për të përpunuar numrin e transaksioneve dixhitale të shitjes me...
 • Facebook merr masa të reja për përdoruesit fëmijë

  Rrjeti social Facebook do të parandalojë që përdoruesit fëmijë të shohin reklamat e aksesorëve të armëve. Rrjeti social Facebook do të parandalojë që përdoruesit fëmijë të shohin reklamat e aksesorëve të armëve. Sipas lajmit të BBC-së, në kuadër të politikave të Facebook-ut që do të përditësohen më 21 qershor,...
 • Rigjen motoçikletën që i kishin vjedhur 31 vjet më parë

  Ndoshta nuk shpresonte më, pronari i një motoçiklete “Ciao”, e cila ishte vjedhur më 25 shtator 1987 në Pavia. Por, 31 vjet më vonë, thirrja telefonike e karabinierëve erdhi: “E gjetëm motorin”. Ai ishte ende në gjendje të mirë, i parkuar në pronën e një personi 37-vjeçar, me precedentë...
 • Turisti më idiot në botë, kërkon të përkëdhelë luanin (Video)

  Një turist ka guxuar më tepër sesa duhet në një park në Afrikën Veriore. Skena u filmua në Parkun e Serengetit. Turisti u përkul nga makina tip xhip dhe u përpoq të përkëdhelte një luan, ndërsa kafsha është kthyer e egërsuar kundër grupit të turistëve që menjëherë kanë mbyllur...
 • UFO në qiellin e Rusisë? (Foto+Video)

  Një dritë e madhe e bardhë ka ndriçuar në qiellin e Rusisë mbrëmjen e të dielës. Njerëzit në të gjithë Rusinë shpërthyen në mediat sociale, duke postuar fotografi dhe video të tërhequr nga drita misterioze që pushtoi qiellin blu. Duke kërkuar një shpjegim, disa thanë se mund të ketë...
 • Videolajm, E rrallë: Shiu misterioz në Zvicër (Video)

  Një grup qytetarësh kanë mbetur sa të çuditur aq dhe të befasuar e të paqartë, mbi një dukuri të rrallë natyrore që ka ngjarë në Basel të Zvicërs Gjatë një mbrëmjeje një re misterioze , ka lëshuar një rrebesh shiu në mes të një mali në një sipërfaqe vetëm...