OPINIONE

 • 10 arsye se përse duhen dorëzuar gylenistët

  Nga Enklid Pelari Kohët e fundit, debati publik shqiptar, përfshirë dhe atë kosovar, është përfshirë nga një valë deri diku histerike e dorëzimit apo jo të antarëve të organizatës FETO. I çuditshëm është fakti se të gjithë oratorët publikë -për të cilët Platoni nuk kishte kurrëfarë respekti pasi thoshte se...
 • Koment – Politika e Turqisë në Ballkan që nga viti 2000 e deri më sot

  Shkruan: Dr. Erhan Turbedar Që nga themelimi i Republikës së Turqisë e deri më sot Ballkani është një faktor i rëndësishëm i politikës së jashtme për Ankaranë. Turqia dhe Ballkani lidhet me njëra tjetrën me shumë pika të përbashkëta. Turqia është gjithmonë një mike e madhe për Ballkanin dhe...
 • Pesë arsye pse Turqia po mban zgjedhje të parakohshme

  Shkruan: Fahrettin Altun Turqia do të mbajë zgjedhje të parakohshme më 24 qershor. Presidenti Rexhep Tajjip Erdogan e shpalli të mërkurën vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme. Kryetari i Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP), Devlet Bahçeli, e kishte kërkuar mbajtjen e tyre një ditë para deklarimit të Erdoganit,...
 • Vendimi për zgjedhjet shpëtoi shtetin tonë, u prishën skenarët që kishin përgatitur ata; kështu si bota edhe Turqia janë në gjendje alarmi

  Nga İbrahim Karagül Turqia ishte e detyruar ta merrte vendimin për zgjedhjet e parakohshme. Ishte e detyruar të përcaktonte datën më të afërt të mundshme. Ishte e detyruar të nxirrte nga rendi i ditës sa më parë çështjen e zgjedhjeve. Ishte e detyruar të kalonte sa më parë në...
 • Ibrahimi për Haradinajn: Ti je një hiç, një palaço diskotekash i veshur me petkun e politikanit

  Vazhdojnë reagimet e personaliteteve të shquar në mbarë trojet shqiptare kundër deklaratave fyese ndaj komunitetit Musliman të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Ndër të fundit ka reaguar edhe publicisti dhe shkrimtari i njohur shqiptar, Nexhat Ibrahimi, i cili ka kritikuar ashpër Haradinajn, transmeton Gazeta e Re. Ja postimi i...
 • “100 ditët e qeverisjes Haskuka dhe dëshpërimi qytetar”

  Shkruan: Rami Berisha Prizreni i lodhur nga qeverisja e PDK-së edhe për faktin se demokracia  vështirë e “duron” qeverisjen në katër mandate të një subjekti politikë, me shumë entuziazëm por jo lehtë e solli ndryshimin në qeverisjen lokale. PDK-ja e fitoi numrin më të madh (të fituar ndonjëherë) të...
 • Koment – Siguria apo ekspansionizmi i Izraelit?

  Analizë në kuadër të serialit radiofonik “Perspektiva Globale” nga prof. dr. Kudret Bülbül, dekan i Fakultetit të Shkencave Politike të Universitetit “Yildirim Beyazit”, në Ankara… Prof. dr. Kudret BÜLBÜL* Terminologjia përcakton gjithashtu përmbajtjen. Konceptet që ju përdorni, shprehin këndvështrimin tuaj ndaj një çështjeje, pozicionin tuaj dhe atë çfarë ju...
 • Koment – Domethënia dhe dënimi i liderit nacionalist serb, Sheshel

  Në 11 prill 2018 Mekanizmi i Gjykatave Ndërkombëtare Penale dënoi kryetarin e partisë ultranacionaliste serbe dhe anëtarin e Kuvendit të Serbisë, Vojislav Sheshel me 10 vjet heqje lirie. Sheshel u dënua me burgim për nxitjen ndaj mizorisë dhe dëbimit me dhunë gjatë vitit 1992 ndaj kroatëve që jetonin në...
 • Ethet e LDK-së

  Shkruan: Albinot Maloku Paria e Lidhjes Demokratike të Kosovës, qenkan mbledhur para disa ditësh, për të marr një vendim, për të cilin sipas meje, ata vet nuk janë të përgatitur. Kryesia e saj pra, i paska ftuar partitë politike në vend që të mblidhen e ta caktojnë një datë për...
 • Ibrahimi: Hajt e mos shkruaj!

  Nga Nexhat Ibrahimi Derisa ne humbim kohën me njeri-tjetrin, drejtori i gjimnazit “Loyola”, në Prizren, dr. Axel Bödefeld (shkolle me prapavije fetare) pohon:  “Qëllimi ynë është që të rinjve kosovarë t’u ofrojmë një mundësi shkollimi dhe punësimi këtu në Kosovë, për të pasur mundësi ndërtimin e vendit dhe krijimin...
 • Domethënia e operacionit “Dega e Ullirit”

  Artikull i shkruar nga zoti Mevlüt Çavuşoğlu, Ministër i Punëve të Jashtme i Turqisë, dhe i botuar në revistën “Foreign Policy” më datë 5 prill 2018 Panorama e zymtë në Lindjen e Mesme nuk duhet të errësojë faktin se paqja mund të arrihet. Kushti kryesor për sigurimin e paqes...
 • Pse vetëm Kosova duhet të formoj Asociacionin e komunave të shumicë Serbe!?

  Pse vetëm Kosova duhet të formoj Asociacion të komunave të pakicës Serbe!? Shteti në të cilën bënte pjesë edhe Kosova, ngrehina artificiale e quajtur RSFJ dhe shtete e tjera të Gadishullit Ballkanik dhe të Evropës lirisht mundë të themi janë më multietnike se sa që është Kosova. Me Asociacion...
 • Fitim Zekthi: Ambasadori Lu kamikaz i LGBT-ve

  Ish-deputeti i PD-s në Shqiperi, gazetari, Fitim Zekthi, ka reaguar me anë të një statusi në rrjetin-social Facebook kundër qëndrimeve të ambasadorit amerikan me origjinë kineze, në Tiran, Donald Lu për organizatën LGBT. Ai ka theksuar se ambasadori Lu është duke u shndërruar në një kamikaz të vërtetë, transmeton Gazeta e...
 • Lotët e krokodillit për 6 gylenistët dhe shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni

  Nga Sali Kabashi Jemi dëshmitarë të një polemike të jashtëzakonshme këto ditë, si nga mediat, ashtu edhe nga persona të caktuar, të cilët vajtojnë e “kukasin”, për disa njerëz që deri sot as nuk e kanë ditë që ekzistojnë. Fjala është për deportimin e 6 gylenistëve nga Kosova në...
 • Ju ende nuk e dini se çka është kapja e shtetit!

  Si patriot turk kam për detyrë dhe obligim që ta luftoj Lëvizjen Gylen në të dy shtetet të cilave u takoj, ose t’i përkrah institucionet e vendit në luftën kundër kësaj organizate  Para disa muajve, në bisedë me një mik gazetar ndërkombëtar dhe më një mik kosovar, u hap...