Lajmet Kryesore

 • Refuzohen 103 persona që pretendojnë se janë viktima të dhunës seksuale, rrëfehet një nga to

  Rreth 800 persona kanë aplikuar për statusin e viktimës së dhunës seksuale. Deri më tani 143 prej tyre kanë filluar edhe marrjen e pensioneve. Ndërsa, 103 prej tyre janë refuzuar nga komisioni qeveritar, ku siç thonë ata, nuk ka pasur prova të mjaftueshme dhe bindëse për rastin. Për Kosova...
 • Zyrtari amerikan i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të arrijnë marrëveshjen

  Zyrtari i lartë i SHBA, Matthew Palmer, i bëri thirrje Serbisë dhe Kosovës të premten për të bërë maksimumin e një “mundësie  historike” për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes së tyre prej dhjetë vjetësh. Mateu Palmer i drejtohet Forumit të Sigurisë të Beogradit. Foto: Twitter / Beogradi Forumi i SigurisëZëvendës...
 • Çfarë ndodhi dje në kuvendin e Maqedonisë, si u siguruan 80 vota

  Deputetët  mbrëmë në orët e vona votuan nevojën për miratimin e ndryshimeve kushtetuese. Mirëpo, kjo nuk erdhi aq lehtë, raporton SHENJA. Fillimisht, Fiks në ora 12:00 dyert e Kuvendit u hapën, gazetarët zunë ulëset e tyre, por deputetët nuk hynë në sallën plenare. Kjo situatë zgjati për orë të...
 • Çavuşoğlu: Mbështesim procesin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit

  “Ne si disa të tjerë, nuk e shikojmë Ballkanin si një zonë të konkurrencës. Ne nuk jemi një shtet apo komb që përpiqet që të sigurojë interes nga problemet në mes të shteteve të Ballkanit”. Ministri i Jashtëm i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, sot në Prizren u shpreh...
 • Një fushatë për ndërgjegjësim kundër kancerit të gjirit

  Edhe Kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë pjesë në parakalimin që është organizuar në kuadër të fushatës ndërgjegjësuese, në luftën kundër kancerit të gjirit. Ecjes tradicionale i janë bashkangjitur edhe figura të njohura të skenës publike, ku ndër të tjera u bë thirrje për një ngritje më të lartë të...
 • S’ka raport ndërkombëtar për vdekjen e Astrit Deharit

  Janë bërë pothuajse dy vite që kur ndërroi jetë aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari. Në ditën tragjike ai ishte në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku po mbahej nën dyshimin për sulm ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosovës. Ndonëse raporti i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Kosovë e ka...
 • Limaj: Nuk ka marrëveshje me Serbinë pa zgjidhjen e temave të komplikuara

  Zëvendëskryeministri i Kosovë, Fatmir Limaj ka thënë se ka shumë tema të komplikuara që duhet të zgjidhen në kuadër të bisedimeve me Serbinë, andaj sipas tij, vështirë që pranvera do të mund të sillte një marrëveshje përfundimtare. Limaj që është i propozuar nga Qeveria e Kosovës të drejtojë bisedimet...
 • A do ta ketë Ushtrinë Kosova pa ndryshime kushtetuese?

  Aleanca e NATO-s ka dhënë shenja se ka hequr dorë nga kërkesa këmbëngulëse që për çfarëdo ndryshimi të mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) janë të domosdoshme ndryshimet kushtetuese. Shenjat e tilla dalin nga ndryshimi i fjalorit të zyrtarëve të NATO-s në komentet e tyre për miratimin...
 • Presidenti Thaçi takon ministrin turk, Mevlut Çavuşoğlu

  Ministri i Jashtëm i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, i cili arriti në Kosovë për vizitë zyrtare, u takua me presidentin e vendit Hashim Thaçi. Në fokus të takimit që po mbahet në kabinetin e presidentit janë diskutimet për marrëdhëniet dypalëshe, si dhe për zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare, raporton...
 • Çavusoglu në Prishtinë: Ne nuk do të kishim strehuar kurrë terroristët nëse ata do ti kërkonte Kosova

  Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu ka kërkuar nga institucionet e Kosovës, që t’i dorëzojnë tek ato turke pjestaret e organizatës terroriste FETO. Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, është takuar sot me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlut Çavusoglu, me ç’rast Pacolli e quajti...
 • Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavuşoğlu takon homologun Pacolli

  Ministri i Jashtëm i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, është takuar me zëvendëskryeministrin e parë dhe ministrin e Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli. Në fokus të takimit janë diskutimet për marrëdhëniet dypalëshe, si dhe për zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare, raporton AA. Në përfundim të takimit që po mbahet në...
 • Projektligji për UÇK-në në Kuvend, deputetët akuzojnë njëri-tjetrin

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë shqyrtuar për herë të parë për projektligjit për mbrojtjen e vlerave të Luftës së UÇK-së, ku tha se përcaktohet çka është vlerë e mbrojtjes së luftës; lista e armatosur e popullit të Kosovës, si dhe çështje tjera rreth UÇK-së. Megjithatë, shqyrtimi i tij...
 • Haradinaj nuk ka informata se për çka do të përdoret Fondi për Iinterpolin

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka takuar sot ministrin e ri të Punëve të Brendshme Ekrem Mustafa. Ky i fundit është emëruar në këtë pozitë para disa ditësh, pasi që ministri paraprak Bejtush Gashi ishte shkarkuar nga kjo pozitë. Fokus i takimit në mes të kryeministrit dhe ministrit të...
 • Planifikohet hapja e 12 pompave të derivateve të naftës nëpër autostrada

  Autostrada “Arben Xhaferi” dhe ajo “Ibrahim Rugova” pritet që të bëhen me 12 pika të derivateve. Kjo parashihet në vitin 2019 pasi një gjë e tillë po kërkohet nga pjesëmarrësit në komunikacion e po ashtu nga bizneset e kësaj fushe. Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj për Indeksonline ka thënë...
 • Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu do të vizitojë sot Kosovën

  Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu do të vizitojë sot Kosovën. Ai do të pritet nga diplomati Behgjet Pacolli dhe Presidenti Hashim Thaçi, në takime të ndara. Pacolli dhe Çavuşoğlu  mbajnë konferencë për media në orën 17:55, kurse në kabinetin e Presidentit, ministri i jashtëm turk...