Lajmet Kryesore

 • Thaçi: Çeshtja e kufirit Kosovë Serbi do të jetë në tavolinë

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një konferencë për media ka folur për takimin e së dieles me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Bruksel. Thaçi në këtë konferencë ka folur edhe ri-dizajnimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, raporton lajmi.net. “Çështja e kufirit Kosovë- Serbi do të jetë...
 • Pjesëtarët e LGBT-s nuk mund të dhurojnë gjak, ndalohet me ligj

  Personat që bëjnë marrëdhënie intime me gjininë e njëjtë, e kanë të ndaluar në Kosovë të dhurojnë gjak. Kjo është e shkruar decidivisht në formularin e Qendrës Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut. Në këtë formular, në pjesën e fundit të tij, është pjesa ku shkruhet se “ju...
 • Mediat serbe publikojnë dëshmi: Liberia e ka anuluar vendimin për njohjen e Kosovës (Dokument)

  Mediat serbe e kanë publikuar dhe dokumentin përmes të cilit Liberia ka anuluar vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ndër të tjera në dokument thuhet se Liberia e ka njohur pavarësinë e Kosovës, për faktin se Republika e Serbisë nuk ka qenë e gatshme që të negociojë një...
 • Kurti takon Delawie, diskutojnë për dialogun Kosovë – Serbi

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka takuar sot ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie. Në një njoftim të tij Kurti ka bërë të ditur se kanë diskutuar për funksionimin e Republikës së Kosovës në përputhje me parimet e demokracisë parlamentare, transmeton Klan Kosova. ”Sot pata kënaqësinë të...
 • Bosnja nuk e njeh pavarësinë, por e lakmon tregun e Kosovës

  Mosnjohja e shtetit të Kosovës dhe aplikimi i regjimit të vizave janë pozicione të pandryshueshme të Bonjë e Hercegovinës në raport me Kosovën. Por, një sjellje krejt ndryshe ndërmjet këtyre dy vendeve kemi atëherë kur bëhet fjalë për interesin dhe bashkëpunimin ekonomiko-tregtar. Bosnja e Hercegovina dhe Serbia janë dy...
 • Tryezë në KDI: Ende larg konsensusit politik për dialogun

  Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka mbajtur sot tryezën “Faza finale e dialogut: këndvështrimi i subjekteve politike”, me shefat e grupeve parlamentare të partive politike, njofton kumtesa. Gjatë këtij diskutimi panelistët paraqitën qëndrimet e partive politike rreth fazës së re të dialogut me Serbinë, platformën si dhe përfaqësimin e...
 • MF-ja ndryshon tarifat e mëditjeve për udhëtime zyrtare, ul ato për Shqipëri

  Ministria e Financave ka ulur tarifat e mëditjeve për udhëtime zyrtare për jashtë vendit. Ky vendim ka ardhur pas kritikave të shumta se në vendet me standard më të ulët jetese, siç janë vendet e rajonit, mëditjet kanë qenë më të larta, ndërkaq në vendet me standard të lartë...
 • Thaçi: Flamuri i Kosovës do të valojë në Tarragona të Spanjës

  Presidenti Thaçi sot ia ka dorëzuar solemnisht Flamurin e Kosovës, Ekipit Olimpik të Kosovës, i cili për herë të parë do ta përfaqësojë vendin në Lojërat Mesdhetare “Tarragona 2018”. Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ia ka dorëzuar solemnisht Flamurin e Kosovës, Ekipit Olimpik të Kosovës, i...
 • Thaçi: Faza finale e dialogut me Serbinë do të jetë e vështirë

  “Sigurisht se qëllimi ynë në këtë fazë përfundimtare të këtij dialogu është arritja e marrëveshjes ligjërisht obligative në mes të Kosovës dhe Serbisë”, tha presidenti Thaçi. Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në një konferencë për media foli për takimin që do të mbahet të dielën në Bruksel...
 • Kuvendi i Maqedonisë ratifikon Marrëveshjen me Greqinë

  “Ky është një veprim i guximshëm dhe strategjik, kulmi i të gjitha përpjekjeve tona si shtet”, tha kryeministri Zaev. Kuvendi i Republikës së Maqedonisë, në seancën e sotme të 51-të ratifikoi marrëveshjen e arritur me Greqinë lidhur me çështjen e emrit, e cila përfshinë edhe një partneritet strategjik mes dy...
 • Hoxhaj: Asociacioni të formohet paralelisht me anëtarësimin tonë në OKB

  Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar sot bashkëbisedim me Komisionin për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, në lidhje me bashkëpunimin rajonal, mbledhjen me Maqedoninë, bashkëpunimet me Shqipërinë, si dhe raportet me Serbinë. Hoxhaj ka deklaruar se themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe dhe fitimi...
 • Nga tregu i letrave me vlerë 405 milionë euro

  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës ka njoftuar se sipas kalendarit të publikuar nga Ministria e Financave, në vitin 2017 u mbajtën 19 ankande për emetimin e letrave me vlerë të Qeverisë së Kosovës, ndërsa vlera e shpallur në ankande ishte 405.0 milionë euro. “Gjatë vitit 2017, Qeveria e...
 • Kosova ende në pritje të kthimit të Fondit Pensional nga Serbia

  Çështja e kthimit të Fondit Pensional të Kosovës nga Serbia, mund të përfshihet në kuadër të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. Shteti i Serbisë kishte ndalur kontributet e pensionistëve të Kosovës nga qershori i vitit 1999, pas përfundimit të luftës së fundit në Kosovë. Që nga atëherë,...
 • ​Mbahet tryeza e partive politike e thirrur nga PSD

  Sot në Kuvendin e Kosovës, mbahet tryeza e partive politike e thirrur nga Partia Socialdemokrate (PSD). Tryeza ishte paraparë të mbahej më 18 qershor, por ishte shtyrë për shkak të varrimit të Hilmi Haradinajt, babait të kryeministrit Ramush Haradinaj. Më parë tryeza kanë thirrur edhe LDK, PDK dhe Vetëvendosje,...
 • BE-ja do t’u bëjë ftesë Thaçit dhe Vuçiqit për zbatim urgjent të marrëveshjeve

  Sikur edhe herëve të tjera, ishte Beogradi ai që i pari e konfirmoi takimin në nivelin e lartë të dialogut e më pas këtë e konfirmoi edhe Bashkimi Evropian. Kësaj radhe takimi i dy presidentëve, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq, do të zhvillohet të dielën, më 24 qershor, një...