Vendi

 • Veseli: Gjakova dhe Krasniqi e nderuan edhe një herë shtetin e tyre

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka shkruar se Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi e nderuan edhe një herë shtetin e tyre, flamurin e Kosovës. Veseli ka shkruar në facebook se vajzat tona u shpallën kampione dhe nënkampione të Evropës, për të treguar sërish potencialin e madh në...
 • Policia e Kosovës blen 15 skuterë, nga 5500 euro

  Policia e Kosovës ka blerë 15 skuterë të cilët do të përdoren nga policët që marrin pjesë në trajnime për përdorimin e mjeteve motorike në Akademinë e Sigurisë Publike në Vushtrri. I gjithë ky investim në skuterët e tipit “Piaggio” i ka kushtuar këtij institucioni 82 500 euro, kanë...
 • Partisë së Molliqajt i zbulohet tinëz emri dhe logoja

  Ligjvënësit e deri tash Grupit të Pavarur të Deputetëve, të pakënaqur nga Vetëvendosje, kanë shfrytëzuar interpelancën e thirrur nga ish-partia e tyre, për të diskutuar logon e re. Fotografët e grupit KOHA kanë fokusuar me aparatët e tyre diskutimet në mes deputetëve për logon e re të partisë. E...
 • Haradinaj: LDK nuk ka mundur asnjë shtëpi ta zhvendos

  Kryeministri Hardinaj ka vazhduar debatin me deputeten Hykmete Bajrami, lidhur me shpronësimin në fshatin Hade dhe Shipitullë. Haradinaj kësaj të fundit i tha se në qeverisjen e LDK-së as një shtëpi nuk kanë mundur ta zhvendosin nga ajo pjesë, duke lejuar kështu që Kosova të mbetet pa qymyrë dhe...
 • Fisnik Ismaili e konfirmon emrin e partisë së re

  12 deputetët e Grupit të Deputetëve të Pavarur do të formojnë një parti të re me emrin “Partia Social Demokrate”. Këtë e ka konfirmuar për “Indeksonline” deputeti i këtij grupi, Fisnik Ismaili. I pyetur se cili do të jetë emri i partisë, ai shkurtimisht ka bërë të ditur se...
 • Prokuroria ka ngritur aktakuzë ndaj babait të aktorit të “o sa mirë“ Ridvan Muratit (Dokumend+Foto)

  Prokuroria ka ngritur aktakuzë ndaj Rexhep Muratit – Babait të Aktorit të „o sa mirë“ Ridvan Muratit, përshkak së i njejti ka kanosur me vrasje Kryetarin e Asociacionit për Mbështetjen e Arsimit dhe Aftësimit Profesional të Republikës së Kosovës Shkelzim Murtezit, për të cilën arsye sipas Aktakuzës ishte edhe...
 • Partitë politike në borxh, rrezikojnë dënime të reja

  Disa nga partitë politike pjesëmarrëse në zgjedhjet lokale 22 tetorit të vitit të kaluar, ende pa shlyer gjobat e shqiptuara nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), po kërkojnë mbajtjen e zgjedhjeve të reja të parakohshme. Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për shkak të mos respektimit të Kodit të...
 • Tusk: Dialogu Kosovë – Serbi nuk ka alternativë tjetër

  Tusk, në një konferencë të përbashkët për media me presidentin e Kosovës rikonfirmoi mbështetjen e Bashkimit Evropian (BE) për perspektivën evropiane të rajonit. Presidenti i Këshillit Evropian (KE), Donald Tusk, deklaroi se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk ka alternativë tjetër të qëndrueshme për normalizim të marrëdhënieve. Presidenti i...
 • Haradinaj-Kurtit: Po dyshoj se ke lidhje me importuesit e rrymës

  Një debat me akuza dhe kundër akuza ka ndodhur në seancën e sotme në mes kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt dhe kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit, lidhur me energjinë elektrike. Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, theksoi se nënshkrimi i kontratës për ndërtimin e termocentralit ‘Kosova e Re’,...
 • VV: Harxhohen miliona në energji, prapë nuk ka mjaftueshëm

  Kuvendi i Kosovës po mbanë interpelancë me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj rreth mungesës së energjisë elektrike e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosje. Propozuesi i interpelancës, shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca, tha se vjedhjet e energjisë elektrike dhe mos pagesa nuk kanë asnjë përmirësim, përkundrazi raportimet e...
 • Bajrami: Energjia elektrike barriera kryesore e të bërit biznes

  ​Në emër të grupit parlamentar të LDK-së, deputetja Hykmete Bajrami, tha se energjia elektrike është kusht për mirëqenie dhe zhvillim. Sipas saj, kur shtet tjera flasin për energji të ripërtëritshme, Kosova fatkeqësisht dy dekada pas luftës përballet me reduktime të energjisë elektrike.   “Nuk ka asnjë biznes në Kosovë...
 • Problemet në pikat kufitare me Serbinë, Lekaj kërkon ndihmën e KE-së

  Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj ka kërkuar nga përfaqësuesja e Komisionit Evropian Alain Barron që të ketë përkrahje për tejkalimin e problemeve në fushën e transportit rrugor dhe hekurudhor në raport me Beogradin. Në ditën e dytë të punimeve që po zhvillohen në kuadër të konferencës për TEN-T, që...
 • Asnjë deklaratë shpresëdhënëse për liberalizimin e vizave, Tusk jep vetëm “gajret”

  Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, pas takimit që pati me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi përgëzoi Kosovën për ratifikimin e demarkacionit me malin e Zi, i cili siç tha ai, ka ofruar Kosovën një hap më afër udhëtimit pa viza në vendet e BE-së. Por, theksoi se Kosova...
 • Sveçla “shuplakë” profesorit amerikan: Kushtetuta nuk është as Kur-An e as Bibël andaj mund të ndryshohet!

  Analisti dhe studiuesi në Qendrën për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin “John Hopkins” Daniel Serwer, e ka quajtur Lëvizjen Vetëvendosje dhe Listën Serbe subjekte politike anti kushtetuese. Serwer tha kështu në një ligjëratë  me temën “Ballkani, BE-ja dhe SHBA-të: A mund të sinkronizohen përsëri”. Sipas tij, nuk mund të bëhet...
 • Profesori amerikan, Daniel Serwer: Vetëvendosja dhe Lista Serbe janë anti-kushtetuese

  Analisti dhe studiuesi në Qendrën për Marrëdhënie Transatlantike në Universitetin “John Hopkins” Daniel Serwer, e ka quajtur Lëvizjen Vetëvendosje dhe Listën Serbe subjekte politike anti kushtetuese. Serwer tha kështu në një ligjëratë me temën “Ballkani, BE-ja dhe SHBA-të: A mund të sinkronizohen përsëri”. Sipas tij, nuk mund të bëhet...