DIASPORA

 • Të shtëna me armë zjarri në Francë/ Arrestohen dy shqiptarë

  Disa të shtëna me armë zjarri kanë ndodhur mbrëmjen e kaluar në Grenoble të Francës duke terrorizuar qytetarët, ndërsa policia ka arrestuar dy shqiptarë. Policia është njoftuar për të shtëna me armë dhe menjëherë ka mbërritur në vendngjarje, ku ka konstatuar njerëz që vraponin dhe bërtisnin në rrugë. Forcat...
 • Diaspora të informohet më shumë për votimin

  Zëvendëskryeministri Dardan Gashi, njëherësh ministër i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, u takua me kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, me të cilën bisedoi për procesin e zgjedhjeve, votimin e pjesëtarëve të diasporës dhe përfaqësimin e bashkatdhetarëve në Kuvendin e Kosovës. Ata me këtë rast u pajtuan që...
 • “Pas 9 minutash ndodhi tragjedia”, avokati shqiptar që i shpëtoi tragjedisë në Genova

  Avokatin shqiptar Saimir Vishaj e kanë ndarë vetëm nëntë minuta nga tragjedia e Genova. Në një postim në Facebook avokati i njohur falenderon Zotin. “Faleminderit Zoti im, mbas 9 minutash ndodhi tragjedia këtu në Genova”, shkruan Vishaj. Ura Morandi u shemb rreth mesditës duke shkaktuar viktima dhe mjaft të...
 • ​Musliu: Kartoni i Gjelbër mbetet shqetësim për mërgimtarët

  Diplomacia kosovare ka kapacitete që në mënyrë diplomatike t’i kundërvihet lobimit serb kundër Kosovës . Kështu thotë ministrja -këshilltare në Ambasadën e Kosovës në Bernë, Fatmire Musliu. Në një intervistë për KosovaPress Musliu ka thënë se ambasada e Kosovës në Bernë ka kapacitet për lobim, por që nuk ka...
 • Rrëfehet babai i valon Behramit: Ma larguan në mënyrë poshtëruese djalin që 20 vjet la zemrën për Zvicrën

  Babai i Valon Behramit, Ragipi, në një intervistë i ka zbuluar të gjitha ndodhitë e fundit në kampin helvetik, të cilin e akuzon se për shkaqe politike ia larguan në mënyrë poshtëruese djalin i cili qe 20 vjet i shërben me zemër e shpirt shtetit helvetik. Mirëpo, rreth kësaj...
 • Përveç Shaqirit e Xhakës, edhe një ferizajase ia pa sherrin shqiponjës (Foto)

  Në Bled të Sllovenisë është mbajtur edicioni i 5-të i festivalit së këngës për fëmijë, adoleshent dhe të rritur “Blejski zlatni mikrofon”(Mikrofoni i artë i Bled-it). Daorsa Sopa ishte njëra prej pjesmarrësve, që gjithashtu e përfaqësoi Kosovën në këtë festival. Daorsa bëri edhe më shumë krenar shqipatrët kur në...
 • Ofertat mashtruese për punësim në Gjermani

  Përmes rrjeteve sociale dhe aplikacioneve të ndryshme, kryesisht atij Viber, qytetarët në Kosovë kanë filluar të marrin së fundmi mesazhe, në të cilat u ofrohet mundësi punësimi – dhe atë në Gjermani. Radio Evropa e Lirë ka kontaktuar njërën nga këto që veten e quajnë agjenci punësimi. Në përgjigjen...
 • Gjici surprizon azerët e Qarabag, pritje me çifteli dhe qeleshe (Foto)

  Impianti “Loro Boriçi” i Shkodrës do të mirëpresë sot në orën 19:00 sfidën Kukësi-Qarabag, ku verilindorët do të kërkojnë të kalojnë turin e radhës në Champions përballë azerëve të Ansi Agollit. Pavarësisht se kemi të bëjmë me një ndeshje të niveleve të larta, ku rrallë se gjen miqësi mes...
 • Veseli në Romë: Italia mbështet liberalizimin e vizave

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në kuadër të vizitës zyrtare në Itali, është pritur sot në takim të veçantë nga presidentja e Senatit italian, Maria Elisabetta Alberti Casellati, për të diskutuar për mbështetjen politike të shtetit italian për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës brenda këtij...
 • ​Nuk ka asnjë shqiptarë të përfshirë në sulmin në Gjermani

  Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi ka thënë për KosovaPress, se në incidentin me thikë në një autobus në Gjermani, nuk ka pasur shqiptarë. Ajo ka thënë se kanë qenë në kontakt me ambasadën e Kosovës në Berlin dhe nga atje kanë marrë informacione se nuk ka pasur...
 • Dua Lipa udhëton për në Turqi, do të mbajë një koncert në Antalja

  Këngëtarja e famshme me origjine shqiptare, Dua Lipa, do të mbajë një koncert të plotë në qytetin turistik të Turqisë, Antalja. Koncerti do të mbahet më 14 gusht në kuadër të festivalit “Regnum Live in Concert” në hotelin e njohur “Regnum Carya Belek”. Ndryshe, për Dua Lipën sukseset nuk...
 • Shitësi shqiptar i kokainës: Më shtoi punën fitorja e Anglisë me Kolumbinë

  Anglia largoi ‘syrin e keq’ pasi për herë të dytë në historinë e saj arriti të fitojë një ndeshje të vendosur nga penalltitë në një botëror dhe gjithë kombi është ne festë. Madje sipas disa parashikimeve anglezëve iu rezulton se Kupa e Botës “do të shkojë në shtëpi” këtë...
 • “Hajde Zvicër”! Gazeta zvicerane hapet në gjuhën shqipe

  ‘Shqiponja’ që Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri shpalosën në Rusi duket se i ka bërë vërtetë krenarë zviceranët, të cilët që prej ndeshjes së helvetëve me Serbinë e kanë reflektuar mbështetjen e tyre për futbollistët shqiptarë të kombëtares në forma të ndryshme. Pas satmposjes së simbolit të kuqezinjve në...
 • Mblidhen paratë për gjobën e “shqiponjave”

  Paratë e mbledhura në llogarinë e hapur për të paguar gjobën e “shqiponjave” të Zvicrës dalin e teprojnë. Mëngjesin e sotëm, shumë e mbledhur ishte 26981 dollarë, thuajse 2000 dollarë më shumë se shifra totale që duhet të paguajnë Xhaka, Shaqiri, Lichsteiner pas dënimit të dhënë nga FIFA. Sigurisht...
 • Shqiptarët nisin mbledhjen e parave për të paguar dënimet për “shqiponjat”

  Është hapur një fond ku kanë nisur të grumbullohen paratë për të paguar dënimet e tre futbollistëve të Zvicrës: Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri e Stephan Lichststeiner. Tre futbollistët u gjobitën me gjithsej 25 mijë franga nga FIFA për shkak të festës me shqiponja në fitoren 2 me 1 ndaj...