DIASPORA

 • Haradinaj: Mbështetja për diasporën do ta ndihmojë zhvillimin e vendit

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mbrëmë në ambientet e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Bruksel, ka takuar bashkatdhetarët që jetojnë në Belgjikë. Sipas një komunikate të Qeverisë së Kosovës, diaspora kosovare në Belgjikë është lidhja e Kosovës me Evropën dhe puna e tyre për vendlindjen është...
 • ​Pacolli: Diaspora ka dhënë kontribut të madh në çlirimin dhe ndërtimin e shtetit

  Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli ka njoftuar se delegacioni qeveritar, ka pritur në ambientet e ambasadës së Kosovës në Bruksel bashkatdhetarët, ku ka thënë se diaspora ka dhënë kontribut të madh në çlirimin dhe ndërtimin e shtetit. “Sonte në mbrëmje, në ambientet e ambasadës tonë...
 • Droga në Britani, Scotland Yard i ka nën llupë grupet kriminale shqiptare

  Në shënjestër të Scotland Yardit anglez janë vënë 100 pjesëtarë të grupeve mafioze shqiptare që merren me tregtinë e kokainës në rrugët e qyteteve britanike. Polica Metropolitane është duke bashkërenduar punën me Agjencinë Kombëtare të Antikrimit, NCA dhe gjatë viteve të fundit 130 pjesëtarë të grupeve kriminale janë dënuar...
 • ADN-ja zbulon hajdutin shqiptar që vodhi 33 shtëpi në Zvicër

  Një shqiptar 31 vjeçar akuzohet si autor i një serie vjedhjesh në Zvicër, të gjitha të kryera me thyerje dritaresh të shtëpive të sulmuara. Fjala është për plot 33 sulme të tilla, të realizuara në regjionin që përfshin kantonet: Aargau, Solothurn dhe Bernë, përkatësisht në zonat kufitare të këztyre...
 • Nëna shqiptare, rrezikon të dëbohet nga Amerika, ja pse? (Foto)

  Denada Rondos udhëtoi drejt Shteteve të Bashkuara në vitin 2002 me një vizë studentore. Që prej atëherë nuk ka dashur ta mendojë më rikthimin në Shqipëri. Por, nëna e tre fëmijëve përballet tani me rrezikun e dëbimit. Nga autoritetet e emigracionit i ka mbërritur njoftimi se duhet të largohet...
 • Lekaj: Diaspora nuk ka nevojë për demagogji, por për mundësi

  Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka inkurajuar përfaqësuesit e bizneseve shqiptare në Gjermani që t’i shfrytëzojnë të gjitha mënyrat legjitime për ta ndihmuar rrugën e Kosovës drejt një zhvillimi më të hovshëm ekonomik.​ Ai gjatë një vizite zyrtare në Gjermani është takuar sot me përfaqësues të Unionit të Bizneseve...
 • Gratë shqiptare në diasporë vazhdojnë kontributin për Kosovën

  Zëvendësministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Faruk Nura ka pritur sot në takim delegacionin e grave të Diasporës nga shoqata “Lyra”. “Atdhetari është atdhetar, qoftë dhe jashtë atdheut. Ndaj, kërkoj nga ju, të jepni maksimumin tuaj në shërbim të Republikës së Kosovës. Roli i gruas shqiptare është pa, sidomos...
 • La Kosovën gjatë luftës, tash trajnon pilotët në Kanada (Video)

  Një pjesë të jetës e kaloi në qiell mes reve. Kurse sot shqiptari, Mërgim Veliu trajnon plot të rinj në fushën e pilotimit. Ai kishte lënë Kosovën si shtatë vjeçar, si refugjat i luftës, për t’u bërë më pastaj trajnues i pilotëve në Kanada ku edhe jeton me familjen...
 • Prej tash diaspora paguan online policën kufitare

  Ministria e Diasporës, Ministria e Punëve të Brendshme bashkë me përfaqësuesit e Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS), kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi, me qëllim që t’iu lehtësohet hyrja në Kosovë bashkatdhetarëve nga diaspora. Përfaqësuesi nga BKS, ka thënë se nga tani pagesa e policës kufitare do të bëhet online....
 • Ky është shqiptari që e do shefi i tij gjerman, shef që po e kundërshton dëbimin e tij në vendlindje (Foto)

  Ai erdhi para tri vitesh në Gjermani si refugjat, por tash, në firmën ku punon, konsiderohet si punëtori më i mirë i saj – përcjell Gazeta e Re. Xhezo Ajazaj, 31 vjeç, është në gjendje t’i shtrojë me pllaka tri banjo brenda një orari të punës. Martin Habeland, shef...
 • Historia e atyre që morën viza pune në Gjermani: Të dëshpëruar deri në fund!

  Arsyeja e kësaj janë historitë dhe përvojat e shumta të cilat shumë ballkanas i tregojnë se si u zhgënjyen me jetën në Gjermani, pas marrjes së vizave të punës dhe fillimit të një jete të re, në vendin e ëndrrave të tyre. Mediat në Bosnje raportojnë se përderisa disa...
 • Diaspora do të ketë lehtësira në pika kufitare

  Ministri i Diasporës dhe Investimeve, Dardan Gashi ka dhënë një lajmë të mirë për bashkatdhetarët që jetojnë në diasporë. Ai ka thënë se shumë shpejtë do të zgjidhet çështja e pritjeve në pikat kufitare, pas në fillim të javës do të nënshkruhet memorandumi në mes disa institucioneve për krijimin...
 • Mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Turqi, Pacollit i premtohen investime të reja

  Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Turqi, Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, e hapi Forumin e Biznesit, Kosovë-Turqi, transmeton Gazeta e Re Pacolli së bashku me Ministrin e Zhvillimit të Turqisë, Lütfi Elvan, dhe në prezencën e...
 • Greiçevci i kënaqur me shërbimet e MPB-së për bashkatdhetarët në Angli

  Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, priti në takim njoftues ambasadorin e Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, Lirim Greiçevci. Në këtë takim, u bisedua lidhur me aktivitetet e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, njofton MPB përmes një komunikate për media. Ambasadori Greiçevci u shpreh...
 • KQZ jep detaje të reja për votuesit jashtë Kosovës

  Periudha e Votimit përmes postës është duke vazhduar. Kjo është një periudhë që vlen për votuesit e regjistruar suksesshëm si votues jashtë Kosovës gjatë periudhës së aplikimit që është përmbyllur më 23 gusht. Në këtë drejtim, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përmes postës u ka dërguar zarfe (që përmbajnë fletëvotimin...