Kulturë

 • Hyrja e parë e kafes dhe duhanit në Turqi dhe ne Shqipëri

  Përgatiti: Nuridin Ahmeti Në Shqipëri dhe vecanërisht nërshqiptarët një rëndësi të posacme për mikun që vjen, ka kafja e duhani dhe që dyja këto zënë një vend kryesuer në nderin që duhet t’I bëhet mikut.Kafja dhe duhani për në,është një problemë kryesuër që nuk ëshë studiuar hyrja e tyre...
 • “Familja Vlora në dokumentet arkivore Osmane”

  Instituti Kosovar për Studime Sociale “Gnosis” organizon panel me temën “Familja Vlora në dokumentet arkivore Osmane”, në këtë panel do te ligjëroj Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı, transmeton Gazeta e Re. *Prof. Dr. Abdulhamit Kırmızı është historian i shquar dhe profesor universitar në universitetin Istanbul Şehir University në Stamboll. Ai...
 • Monumentet e kulturës islame, atraksionet kryesore turistike në Andaluzi

  Alhambra, xhamia e Madhe në Cordoba, Reales Alcazares dhe Alcazaba janë disa nga monumentet e trashëgimisë botërore. Andaluzia është krahina më jugore dhe më e ngrohtë e Spanjës, pjesë e gadishullit Iberik, ku për tetë shekuj muslimanët kanë lënë gjurmët e tyre në kulturë, arkitekturë, mënyrë të jetës, por...
 • Shikojeni se sa ngjashmëri ka qyteti Amasya me Beratin dhe Prizrenin (Foto)

  Qyteti Amasya i Turqisë, ngjan shumë me qytetin e Beratit dhe qytetin e Prizrenit, këto 3 qytete kanë ngjashmëri të mëdha nga pikëpamja arkitektonike dhe historike. Vlen të ceket se këto qytete po ashtu janë binjakëzuar mes vete që nga viti 2016. Binjakëzimi i këtyre qyteteve ka lidh trekëndëshin...
 • Kur Isa Boletini thoshte: Deri në çlirim a vdekje do të luftoj Serbë, Grekë, Malazezë, Italianë, Austriakë por jo Osman

  Isa Boletini, patrioti shqiptar, armiku i betuar i serbëve dhe grekëve, dhe nesër, nëse është e nevojshme, kundërshtari i pamëshirshëm i një ndërhyrje austro-italiane në vendin e tij, ndodhet në këtë moment në Londër. ISA BOLETINI DHE AFËRSIA E TIJ ME SULLTANIN OSMAN ABDULHAMID II Një gazetar i Daily...
 • I urti Ymer Prizreni frymëzim brezash për lirinë më shumë se një shekull

  Shkruan Jahja Lluka Janë të rrallë njerëzit që me urtësinë e tyre arrijnë të tejkalojnë çdo pengesë, drejtë qëllimeve madhore të cilat nuk ju takojnë më personalisht atyre, por bëhen frymëzim për brezat që duan dritën dhe njerëzinë. Urtësia dhe guximi kur ndërveprojnë bëjnë mrekulli që shpesh shumica e...
 • Dy kore kroate mbajnë koncert në Prishtinë

  Dy ansamble korale me mbi 70 këngëtarë do të prezantohen sot në mbrëmje me koncert, si epilog i edicionit të 13-të të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës DAM. Kori “Slavulj” nga Petrinja dhe Kori Akademik i Burrave të Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Informatike nga Zagrebi, do të marrin urdhrat...
 • Rikthehet legjenda e komedisë, këtë herë vjen me parodinë e filmit të James Bond

  “Johnny English Strikes Again” është prodhimi i tretë i serialit të Johnny English në zhanerin komedi, ku Rowan Atkinson u kthye si agjent sekret aksidentalisht. Aventura e re fillon me një sulm në internet, që  zbulon identitetin e të gjithë agjentëve aktivë të fshehtë në Britani, duke lënë Johnny...
 • 73 vjetori i masakrës së Tivarit

  Sot bëhen 73 vjet nga masakra më e madhe që u bë ndaj shqiptarëve musliman në Tivar, e cila ndodhi më 30 mars 1945. Lufta Nacionalçlirimtare apo Lufta e Dytë Botërore sapo kishte përfunduar edhe në Kosovë. Populli shqiptar, i gjendur dhe i rivendosur pa dëshirën e tij në...
 • Ministria ndan çmimet e trashëgimisë kulturore

  Janë ndarë sot çmimet vjetore në fushën e trashëgimisë kulturore. Çmimi për veprimtari jetësore “Dea Dardanicae” i ndahet Adem Bungurit, çmimi vjetor për merita të veçanta ”Shtjefën Gjeqovi” i është ndarë Fatmir Pejës. Çmimi për veprimtari jetësore “Dea Dardanicae” i ndahet Adem Bungurit, çmimi vjetor për merita të veçanta...
 • “Shekulli i Komitetit Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”

  Me rastin e 100 vjetorit të themelimit të Komitetit Mbrojtja Kombëtare e Kosovës, Instituti Albanologjik dhe Instituti Kosovar për Studime Sociale “Gnosis” organizojnë në Prishtinë tryezën shkencore “Shekulli i Komitetit Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”. Në tryezë do të marrin pjesë studiues të ndryshëm nga Kosova dhe Shqipëria.    ...
 • Filharmonia nesër prezantohet një varg veprash vokale

  Koncerti i radhës që do të mbahet nga Filharmonia e Kosovës shënon 15 vjetorin e themelimit të njësisë së dytë të Korit të Filharmonisë së Kosovës. Drejtori i Filharmonisë së Kosovës, Baki Jashari bëri të ditur se Kori i Filharmonisë do të prezantohet me një varg veprash vokale dhe...
 • Budapesti, qytet i historisë, kulturës dhe traditës

  Vëmendjen e turistëve të kryeqytetit hungarez fillimisht e tërheq kombinimi unik i historisë, kulturës dhe traditës së pasur, por po ashtu edhe qyteti modern.  Budapesti, qytet në brigjet e lumit Danub dhe kryeqytet i Hungarisë, me ndërtimin e tij kulturor dhe historik çdo ditë tërheq turistë nga e mbarë...
 • Dita botërore e gruas: Historia dhe rëndësia e saj

  Dita ndërkombëtare e Gruas e cila shënohet me 8 Mars është datë e njohur në mbarë botën si ditë e shënuar për arritjet kulturore, ekonomike dhe politike të grave. Përderisa disa vende të botës e festojnë këtë datë, 8 Marsi historikisht është përcjellë edhe me protesta dhe marshe në...
 • Edicioni jubilar i 90-të i Oscar: Fitues filmi “The Shape of Water“

  Në teatrin “Dolby” në Hollywood, mbrëmë u mbajt ndarja jubilare e 90-të e Oscar-it, çmimi më prestigjioz në industrinë e filmit, ndërsa prej gjithsej 13 nominimeve, filmi “Forma e Ujit” fitoi katër statuja të arit. Filmi i regjisorit Guillerma del Tora “The Shape of Water“ (Forma e Ujit) është...