Shëndetësi

 • Ky është numri i kosovarëve që po presin ‘dritën jeshile’ nga MSh për shërim jashtë vendit!

  Pacientët nga Kosova shpenzojmë miliona euro brenda vitit, për të kërkuar trajtim mjekësorë jashtë vendi, për arsye se në vendin tonë shëndetësia ballafaqohet me mungesa të ndryshme. Mirëpo, kjo nuk është aspak mirë, pasi që kjo situatë  rezulton në humbje të madhe në aspektin e ekonomisë në Kosovë. Në...
 • Çrregullimet e orës biologjike të lidhura me disponimin

  Njerëzit që e çrregullojnë orën e tyre biologjike – duke qenë aktiv gjatë natës ose jo aktiv gjatë ditës – kanë rrezik më të madh të zhvillimit të çrregullimeve të disponimit, sipas një studimi në Britani. Studiuesit nga universiteti Glasgow në Britani zbuluan se cikli i rregullt i gjumit...
 • Harresa, përse ndodh?

  Harresa apo humbja e ruajtjes është pjesa e të mësuarit fillestar që nuk mund të riprodhohet e përdoret. Sipas ekspertëve dhe studiuesve kujtimet tona përbëhen nga tre lloje të dallueshme: informacioni personal, i përgjithshëm dhe shprehitë. Kur psikologët studiojnë kujtesën ata janë të interesuar për nivelin e ruajtjes së...
 • Kështu mund ta luftoni diabetin

  A është diabeti i rrezikshëm? Sigurisht! Ekzistojnë dy lloje. Diabeti i tipit 1. Ai është gjenetik dhe nuk ke çfarë t’i bësh. Por diabetin e tipit 2 mund ta luftoni. Për këtë duhet vetëm të zbatoni disa rregulla. Hiqni kilogramët e tepërt Jeni në mbipeshë? Kjo mund të kthehet...
 • QKUK përballet me mungesë të anesteziologëve

  Kosova ka mungesë të theksuar të mjekëve anesteziologë. Brenda Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë rreth 45 anesteziologë. Por, drejtori i Repartit të Anesteziologjisë, Nehat Baftiu, tha për Radion Evropa e Lirë se sipas një studimi të brendshëm, që të plotësohen nevojat e këtij institucioni me anesteziologë, për gjithsej...
 • Studim, konsumimi i vezës shmang sëmundjet kardiovaskulare

  Një person i cili ushqehet me një vezë në ditë, në krahasim me ata që nuk ushqehen me vezë, ka më pak rrezik që të sëmuret nga sëmundjet kardiovaskulare.  Një person i cili ushqehet me një vezë në ditë, në krahasim me ata që nuk ushqehen me vezë, ka...
 • Si ju ndihmojnë kokoshkat për të humbur peshë

  Besojeni apo jo, një filxhan kokoshka ka vetëm 30 kalori, pesë herë më pak se patatet e skuqura. Mbi të gjitha ato janë të pasura me fibra, duke sjellë kështu përfitime të mëdha për trupin tonë. Përfitimet e ngrënies së kokoshkave rrjedhin kryesisht nga përmbajtja e saj me antioksidantë,...
 • Shkencëtarët amerikan: Agjërimi është një mrekulli për organizmin

  Shkencëtarët dhe studime të shumta tregojnë që agjërimi ka efekte të pabesueshme shëndetësore në organizmin e njeriut. Nëse agjëroni, padyshim që shumë shpejt do t’i vëreni efektet pozitive që agjërimi i ka në mirëqenien mendore dhe fokusin spiritual. Një studim i kryer nga shkencëtarët amerikan të universitetit e Kalifornisë...
 • Ramazani, çka preferohet të hani për syfyr?

  Por, shpeshherë nuk shikohet si ndikojnë ato ushqime për shëndetin. Çfarë ushqime duhet të konsumoni për syfyr? Në syfyr duhet të hani ushqim të duhur që ju furnizon me energji gjatë ditëve të gjata të agjërimit. Syfyri duhet t’i përmbajë këto ushqime: Pemët dhe perimet Pasi që janë të...
 • Procedura e tenderimit i lë spitalet pa barna

  Institucionet publike shëndetësore, furnizimin me barna esenciale aktualisht e kanë rreth 60 për qind. Materiali shpenzues arrin deri në 50 për qind në të gjitha institucionet publike të kujdesit dytësor dhe tretësorë. Më keq mbetet furnizimi me citostatikë, barna këto që shërbejnë për trajtimin e të sëmurëve me kancer,...
 • Përse femrat janë më të prekura nga dhimbja e kokës

  Dhimbja e kokës është më e përhapur te femrat. Ndërkohë që vetëm një lloj i veçantë dhimbjeje dallohet te meshkujt, dhe kjo pasojë e efekteve hormonale, pasi shpesh gjatë shtatzënisë dhimbja e kokës zhduket. Një nga tezat kryesore që shpjegojnë pse femrat vuajnë nga dhimbja e kokës apo migrena...
 • Kanceri i pankreasit, humbja e peshës redukton rrezikun

  Simptomat e kancerit të pankreasit përfshijnë dhimbjen e stomakut dhe shpinës, të vjellat dhe mpiksjen e gjakut. Personat me diabet të tipit 2 rrezikohen më shumë nga krijimi i gjendjes për shkak të simptomave të tyre.Simptomat e kancerit të pankreasit mund të shfaqen vetëm kur gjendja është e avancuar,...
 • Mjekët specialistë nuk preferojnë punësimin në spitalet rajonale

  Spitalet rajonale të Kosovës kanë mungesë të kuadrove mjekësore. Megjithatë në konkursin e fundit të shpallur nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ditë më parë për pranimin e mjekëve specialistë, këta të fundit nuk kanë shprehur interesim për t’u punësuar. Në Spitalin e Përgjithshëm të Ferizajt, ishin kërkuar 2...
 • Rritet numri i personave të prekur nga alergjitë

  Sa vjen e rritet numri i personave të prekur nga alergjitë e pranverës. Në Klinikën e Alergologjisë dhe Imunologjisë pranë QKUK-së, thonë se brenda ditës janë paraqitur deri në 78 pacientë me simptome të alergjisë. Arlind Jupolli nga Prishtina, bashkë me djalin e tij kishte ardhur në Klinikën e...
 • 7 sëmundje që i kuptoni nga ngjyra e urinës

  Sa herë të shkoni në tualet mund ta kontrolloni gjendjen e shëndetit tuaj. Kjo mund të tingëllojë e pamundur, por në fakt mund të bëhet përmes urinës, transmeton Gazeta Metro. Krejt çfarë duhet të bëni është të kontrolloni ngjyrën e urinës, e cila ju tregon nëse jeni në rregull apo...