Shëndetësi

 • Si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmbit në çdo kohë

  Përdorni këto mjekime popullore në shtëpi për të lehtësim nga dhimbja e dhëmbit. Ujë i kripur Përziej gjysmë lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë derisa të shkrihet dhe mbajeni këtër përzierje në gojën tuaj për 30 deri në 45 sekonda, pa e përtypur, pastaj nxirreni....
 • Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk bëni dush për dy ditë

  Nëse mendoni se pak pisllëk nuk do të dëmtojë askënd, mendojeni përsëri. Në mesjetë, dushi shihej si një formë e shthurjes seksuale, në vend të diçkaje që ju bëni vetëm për të shmangur tjetërsimin nga pjesa tjetër e shoqërisë. Të lini mënjanë një banjë ose dush është gjëja që...
 • Studimi: Gratë në menopauzë kanë nevojë vetëm për këto 2 gjëra

  Të merrni kalcium dhe suplemente të vitaminës D pas menopauzës mund të përmirësojë kolesterolin në mënyrë domethënëse te gratë. Diçka e tillë vjen për shkak të niveleve të rritura të vitaminës D, sipas një studimi nga Iniciativa për Shëndetin e Grave. Studimet e mëparshme nuk i kanë ndarë efektet...
 • Fluks vaksinimesh nga fruthi, numërohen 20 të prekur në Shqipëri

  Arrin në 20 numri i të prekurve nga virusi i fruthit në vendin tonë. Frika nga fruthi ka rritur fluksin e pridnërve që kërkojnë të vaksinojën fëmijët e tyre, ndonëse më parë kishin deklaruar që nuk do ta bënin. “Nuk ia kishim bërë se duke dëgjuar që jo duhet...
 • Vaji i ullirit lehtëson dhimbjet e artritit

  Dhimbja e artritit mund të lehtësohet duke marrë dy deri në tri lugë çaji me vaj ulliri, kanë zbuluar shkencëtarët. Përbërja ka efekt të ngjashëm antiinflamator, thekson Fondi Arthritis. “Vaji i ullirit të virgjër kalon përmes procesimit më të pak të rafinuar dhe ai përmban më shumë nutrientë se...
 • Simptomat e hershme të demencës

  Simptomat e demencës përfshijnë humbjen e kujtesës, ndryshimet në humor dhe konfuzionin. Kjo mund të jetë një shenjë se ju jeni në rrezik të zhvillimit të sëmundjes së Alzheimerit, ose ndonjë gjendje tjetër të trurit, kanë zbuluar shkencëtarët. Numri i përgjithshëm i rasteve mund të rritet në mbi një...
 • Ankthi mund të jetë shenjë e hershme e Alzheimer

  Shtimi i ndjenjës së shqetësimit dhe frikës te të moshuarit zhvillon sëmundjen Alzheimer, tregojnë rezultatet e një hulumtimi. Studimi i ri ka treguar se të moshuarit, te të cilët me kalimin e viteve rritet ndjenja e shqetësimit dhe frikës, zhvillon sëmundjen Alzheimer. Mjekja Nancy Donovan dhe kolegët e saj...
 • Këto tri gjëra tregojnë nëse jeni të shëndetshëm

  Zbulojmë tri gjëra, që do t’ju ndihmojnë për të ditur nëse jeni të shëndetshëm. Flokët e fortë dhe të bukur Flokët na tregojnë shumë shpejt nëse gjithçka është në rregull me trupin tonë. Nëse na mungon disa vitamina, ato thyhen shpejt dhe janë pa shkëlqim. Nëse ju bien flokët...
 • Njihuni me superfuqitë e sodës së bukës

  Soda e bukës është i besuari juaj kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës dhe flokëve. Mund të përdorni atë: Për të hequr rrathët e zinj poshtë syve: Receta është shumë e thjeshtë. Ju nevojiten 1 lugë çaji sodë buke dhe një filxhan çaji ujë i ngrohtë. Përzieni dy...
 • Rubini i Kuq, bima e çmuar kundër tensionit të lartë

  Rubini i kuq është një bimë mjekësore që është përdorur në alternativat popullore të shërimit prej shekujsh. Çaj i rubinit të kuq ka aftësi të ulë tensionin e lartë të gjakut. Kjo u zbulua gjatë një studimi që përfshiu 70 njerëz që vuanin nga tensioni i lartë. Gjysma e...
 • Fuqitë mjekësore të trëndafilit të egër, mësoni pse duhet patjetër…

  Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut. Kokrrat e Trëndafilit të Egër thahen dhe janë të gatshme për të përcjellë të gjitha vlerat e tyre të pakrahasueshme tek njerëzit, kryesisht në formën e çajit. Me qindra familje shqiptare...
 • Përse duhet të mbani gjithmonë limon në dhomën e gjumit

  Limoni është i njohur gjerësisht për vlerat e tij të pafundme ushqyese, por jo vetëm pasi përdorimi i tij tejkalon hapësirën e kuzhinës. LImonin mund ta përdorni për gjithçka si për shembull në maska bukurie, për pastrimin e objekteve të ndryshme, higjienën e tualetit dhe lavatriçes etj. Ndoshta nuk...
 • Ja si rrjetet sociale ndihmojnë në diagnostikimin e çrregullimeve psikike

  Më thuaj se si shkruan në Twitter, të të them se nga cili çrregullim vuan: sipas një studimi të National Tsing Hua University në Tajvan, është e mundur të diagnostikohen disa patologji duke analizuar mënyrën se si përdoruesit i përdorin rrjetet sociale. Në veçanti, shenjat e një çrregullimi bipolar...
 • Ushqimet që ju mbajnë larg ndjesisë së urisë

  Ndjesia e urisë të jep dëshirën të hapësh derën e frigoriferit ose të konsumosh çfarë të del përpara. Rënia e sheqernave që na vjen në mes të mëngjesit apo pasdites dhe ndonjëherë dhe gjatë darkës na sjell dëshirën të hamë diçka të ëmbël, edhe pse do të dëshironim ti...
 • Si mund të kujdesemi për duart në ditët e ftohta të dimrit?

  Me dorashka apo pa dorashka fakti është se i ftohti dëmton lëkurën tonë. Të kujdesemi për fytyrën tonë tani është një zakon i mirë, por edhe gjymtyrët tona meritojnë të njëjtën vëmendje. Përkundrazi, duart, të cilat janë super të ekspozuara ndaj temperaturave të ulëta dhe acarit, kanë nevojë për...