Familje

 • Disa këshilla për ta luftuar stresin

  Shumë njerëz në këto kohë përballen çdo ditë me situata stresuese, nganjëherë familja e nganjëherë puna shkaktojnë situata me të cilat duhet përballur me durim. Nëse jeni prekur nga stresi, apo dikush i afërm vuan nga stresi, më poshtë u sjellim disa këshilla për ta mposhtur atë: Ushtroni- ushtrimet...
 • Si ta përgatitni trupin që të mbetni më lehtë shtatzënë

  A duhet të bëni seks tërë ditën dhe çdo ditë që të keni më shumë shanse për të mbetur shtatzënë? A luan rol në mbetjen shtatzënë një seks i shpejtë para se të ikni në punë? A është më mirë nëse që të dy gjeni puna ku mund t’i...
 • Zbulohet bakteri i rrezikshëm që shkakton verbëri dhe meningjit

  Hulumtuesit në Indi kanë zbuluar rastet e para të infeksioneve bakteriale që mund të çojnë në verbëri, meningjit dhe infeksion. Klebsiella pneumoniae është një bakter që infekton pacientët për shkak të sepsës. Bakteret u zbuluan nga mjekët e Kolegjit Kristian Mjekësor (CMC) në Vellore. Sipas Telegraph, 27 nga 86...
 • Kujdes me ilaçe bimore: Disa janë të rrezikshme për shëndetin

  Medikamentet bimore përmbajnë kimikate, si dhe ilaçe konvencionale. “Fakti që ato janë të natyrshme nuk do të thotë se ato nuk janë toksike dhe disa janë të rrezikshme për shëndetin”, thotë Edward Ernst, profesor i mjekësisë plotësuese. Për shembull, bima e kafesë që përdoret për të trajtuar ankthin ishte...
 • Si ndikon kripa në fryrjen e barkut

  Kripa është ndër arsyet kryesore që dërgon te fryrja e barkut. Ushqimeve zakonisht u shtohet kripë që të jenë më të shijshme, edhe në ato raste kur ushqimi nuk ju shijon edhe aq sikur ka kripë. Përpiquni të zvogëloni sasinë e marrë të kripës, dhe në vend të saj...
 • Hani hudhër në stomak bosh – ja çfarë ndodh me organizmin

  Një nga aleatët më të fuqishëm të shëndetit tuaj sigurisht që është një hudhër dhe konsumi i saj në stomak bosh bën mrekulli që nuk mund ta imagjinoni. Hudhra është një antibiotik i fuqishëm dhe antioksidues, kështu që mbron stomakun tuaj nga infeksioni dhe sëmundja. Gjëja më e mirë...
 • Ushqimet që ju sjellin buzëqeshje

  Ndiheni të pafuqishëm, të trishtuar dhe aspak të motivuar? Kjo është dhe koha që duhet të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit dhe të përdorni këto 8 ushqime që do ju sjellin gëzim dhe largojnë stresin dhe rritin humorin tuaj. Bananet janë ideale kur ndiheni të stresuar apo të lodhur....
 • Përfitimet shëndetësore nga ecja

  Ecja është një përfitim për trupin dhe mendjen. Është falas dhe kërkon shumë pak përpjekje. Ne kemi krijuar një listë të përfitimeve që vijnë nga ecja e të paktën 15-30 minuta në ditë. Ndryshimet pozitive të trurit- Siç zbulon një studim, ushtrimet aerobike me ndikim të ulët, si ecja,...
 • A e dini se nëse fleni më shumë se 8 orë rrezikoni shëndetin e zemrës

  Të flesh pak ose shumë është e rrezikshme për shëndetin se zemrës suaj. Ky është përfundimi i një studimi të ri. Në më të shumtën e kohës njerëzit që flenë, është i lidhur me rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes së parakohshme. Hulumtimi, i publikuar në Journal European Heart...
 • Lakra qetëson nervin shiatik

  Të ftohtët mund të fillojë dhimbjet e vjetra në shpinë ose të shkaktojë dhimbje të nervit shiatik që nuk ju ka shqetësuar më parë. Nëse kjo ndodh me ju, dhe nuk keni si të lehtësoni dhimbjet, përdorni një fletë lakër. Lani ato mirë dhe piqni në ujë të pastër...
 • Nëse nuk jeni sportist, mos ushtroni dy herë në ditë, ja pse…

  Ndërkohë që ushtrimet rekomandohen të bëhen tri herë në javë, ka disa edhe prej atyre që një ushtrim në ditë iu duket pak dhe vendosin të shkojnë në palestër dy herë brenda ditës – në mëngjes dhe mbrëmje. Por ushtrimet e tilla mund të bëjnë më shumë dëm sesa...
 • Çfarë duhet të hani kur jeni të ftohur?

  Ushqimet e zgjedhura janë të rëndësishme për të ruajtur shëndetin, por gjithashtu mund të qetësojnë të ftohtët dhe lehtësojnë simptomat. Ndërsa sëmundjet më serioze kërkojnë regjime të veçanta diete, një numër i vogël pacientësh e dinë se sa ushqim mund të ndihmojë me probleme të lehta shëndetësore, siç janë...
 • Pompat e insulinës për diabet nuk janë në listën esenciale të barnave

  Rreth 12 mijë persona në Kosovë, besohet se vuajnë nga sëmundja e sheqerit apo diabeti. Këto nuk janë të dhëna zyrtare, por parashikime që japin profesionistët shëndetësorë. Sëmundja e diabetit, e njohur edhe si sëmundja e sheqerit, është një çrregullim metabolik, që karakterizohet me rritjen e nivelit të sheqerit në...
 • Kanceri tash zbulohet për dhjetë minuta

  Shkencëtarët australianë kanë zhvilluar një test dhjetë minutash që mund të zbulojë praninë e qelizave të kancerit kudo në trupin e njeriut. Testi u zhvillua pasi shkencëtarët në Universitetin e Queensland të Australisë zbuluan se kanceri në kontakt me ujin formon një strukturë unike të ADN-së. Ai funksionon ashtu...
 • Rreziku që vjen nga gjumi i tepruar

  Në bazë të studimeve të reja, rekomandohet që brenda një nate mjaftojnë të flini gjashtë deri në tetë orë. Ky studim i publikuar në European Hart Jorunal, tregon se kalimi i këtyre orëve lidhet me një rrezik për sëmundje dhe vdekje. Bazuar në të dhënat nga 21 shtete nga...