Ekonomi

 • Bosnja nuk e njeh pavarësinë, por e lakmon tregun e Kosovës

  Mosnjohja e shtetit të Kosovës dhe aplikimi i regjimit të vizave janë pozicione të pandryshueshme të Bonjë e Hercegovinës në raport me Kosovën. Por, një sjellje krejt ndryshe ndërmjet këtyre dy vendeve kemi atëherë kur bëhet fjalë për interesin dhe bashkëpunimin ekonomiko-tregtar. Bosnja e Hercegovina dhe Serbia janë dy...
 • Tarifat tregtare, Rusia ka gati hakmrrjen ndaj ShBA-ve

  Ministri rus i Ekonomisë, Maksim Oreshkin, ka thënë se Moska do të hakmerret kundër Shteteve të Bashkuara për tarifat e vëna në importet e çelikut dhe aluminit. Oreshkin ka thënë përmes një deklarate për media se tarifat shtesë do të prekin produkte të ndryshme amerikane. “Rusia është duke shfrytëzuar...
 • Tregu evropian i makinave rritet me 2,2 për qind

  Numri i makinave të shitura në BE dhe vendet e EFTA-s arriti afër 7.1 milionë gjatë pesë muajve të parë, nga 6.9 milione në periudhën e njëjtë të vitit 2017. Tregu evropian i makinave është rritur 2,2 për qind nga viti në vit në pesë muajt e parë të...
 • Qeveria paguan rreth një milion euro dënime për kreditë e pashfrytëzuara

  Qeveria e Republikës së Kosovës ka paguar 890 mijë euro, si formë ndëshkimi, për shkak të mostërheqjes së mjeteve financiare nga institucionet financiare ndërkombëtare. Qeveria e Kosovës kishte nënshkruar marrëveshje për kredi me institucionet financiare ndërkombëtare në vlerë rreth 300 milionë euro, për financim të 10 projekteve kapitale, por mjetet e...
 • Ulet papunësia në Kosovë: ASK thotë se është 26.5%

  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar rezultatet e Anketës së Fuqisë Punëtore (AFP) për tremujorin e parë 2018, i cili përmban të dhëna të detajuara mbi punësimin dhe papunësinë sipas moshës, gjinisë, statusit të punësimit, aktiviteteve ekonomike, profesioneve dhe çështjeve të tjera të ngjashme, që kanë të...
 • Breshëri ia dëmton 1.5 milionë kilogramë rrush verërarisë së Rahovecit

  Breshri dhe vërshimet që kanë përfshi Komunën e Rahovecit gjatë dy ditëve të fundit, kanë shkaktuar dëme të mëdha në kulturat bujqësore. Dëmet janë të mëdha në të gjitha produktet bujqësore, si në plantacione të rrushit, specave, domateve, bostanit, pjeprave, të cilat kultura bujqësore kultivohen në Komunën e Rahovecit....
 • Frika nga mbifurnizimi shkakton ulje në çmimin e naftës së papërpunuar

  Më 22 qershor, OPEC-u do të mbajë takimin e gjysëmvjetorit, në të cilin sipas disa ekspertëve, gjiganti prodhues, Arabia Saudite, mund të nxisë një masë për rritje të nivelit të prodhimit të saj. Çmimi i naftës së papërpunuar ka zbritur për katër për qind të premten vonë, nga shkaku...
 • Shtrenjtohen produktet edhe për Bajram

  Çmimet e produkteve elementare në Kosovë sa shkojnë e ngritën. Madje kjo ndodh edhe më shumë në prag festash. Të papërballueshme këto çmime i vlerësojnë edhe qytetarët e edhe ekspertët. Nga Agjencia e Statistikave tregojnë cilat çmime u ngritën dhe tek cilat produkte. Në prag të festës së Fitër...
 • Standardi jetësor i qytetarëve të Kosovës, nën mesatare

  Standardi jetësor i qytetarëve të Kosovës, me gjithë përmirësimet e bëra viteve të fundit, vazhdon të mbetet nën mesataren dhe larg vendeve të rajonit dhe Bashkimit Evropian, thonë ekspertët e fushës ekonomike. Sipas të dhënave të fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës të cilat flasin për vitin 2017, konsumi i...
 • Zbulohen pasuritë e Ivanka Trump dhe burrit të saj

  Publikimi i fundit është bërë në kudër të zbardhjes së gjendjes financiare për 180 të punësuar në Shtëpinë e Bardhë. Në bazë të të dhënave të publikuara nga Shtëpia e Bardhë në përputhje me rregullat etike për pasurinë, pasuria e të bijës së presidentit amerikan Donald Trump, Ivanka Trump...
 • Pavarësisht sulmeve, ekonomia e Turqisë shënon rritje, 7.4% në tremujorin e parë

  Republika e Turqisë ka realizuar rritje ekonomike prej 7.4 për qind në tremujorin e parë të këtij viti. Në raportin e Entit Turk për Statistika (Turk Stat) theksohet se produkti i brendshëm bruto turk (PBB) në tre muajt e parë të këtij viti dhe me çmimet aktuale arrin 792.7...
 • Kushtëzimi, e vetmja formë për të paguar borxhet ndaj shtetit

  Autoritetet në Kosovë po praktikojnë kushtëzimin për qytetarët që të paguajnë gjobat apo borxhet për shërbimet komunale që këta të fundit kanë ndaj shtetit. Janë miliona euro borxhe dhe mijëra gjoba për kundërvajtje në trafik që qytetarët kanë të papaguara. Së fundmi, Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar qytetarët se...
 • Lufta tregtare, BE: Taksa të ashpra SHBA-ve, mbrojmë interesat tona

  Komisioneria për Tregtinë në Bashkimi Europian, ka njoftuar vendosjen e masave reciproke ndaj tarifave amerikane duke filluar nga korriku. Cecilia Malmstrom ka njoftuar vendosjen e masave reciproke ndaj tarifave amerikane duke filluar nga korriku. “Mund të marrim masa paraprake që në korrik. Kjo është në fokus të diskutimeve. Ne...
 • Euroja nën 125 lekë!

  Euro prej më shumë se dy muajsh po vijon një rënie drastike në kursin e këmbimit valutor. Monedha e përbashkët ka shënuar sërish një rekord të ri në tregun shqiptar. Një euro këmbehet sot me 124.7 lekë. Euro po luhatet ne nivelet më të ulëta që nga viti 2009....
 • Eksporti i Turqisë në BE është rritur për 21.5 për qind

  Eksporti i Turqisë në vendet e Bashkimit Evropian (BE) ka shënuar rritje me 21.5 për qind në periudhën prej janarit deri në muajin prill, njoftoi sot agjencia statistikore TurkStat. TurkStat tha se në periudhën katërmujore Turqia ka pasur 51.5 për qind të pjesëmarrjes së eksportit në vendet e Bashkimit...