Britaniku mori pjesë në testimin e vaksinës në Oksford, duke përshkruar se si dukej e gjitha

Disa ditë më parë, Universiteti i Oksfordit njoftoi lajmin se bota  po pret me muaj – vaksina e tyre ChAdOx1 nCoV-19 aktivizon sistemin imunitar dhe jep rezultate premtuese në luftën kundër koronavirusit. Vaksina tashmë është testuar në 1,077 vullnetarë, të cilët zhvilluan antitrupa ndaj koronavirusit. Oxford dhe ndërmarrja farmaceutike britaniko-suedeze AstraZeneca po vazhdojnë provat klinike për një numër pjesëmarrësish, dhe njëri prej tyre është Richard Fisher, i cili i përshkroi BBC-së se si duket të marrë pjesë në provat klinike të një vaksine potencialisht revolucionare.

Më poshtë po sjellim historinë e tij.

Disa minuta më parë isha duke vrapuar nëpër rrugët me avull dhe tani jam në spital

Unë jam ulur në tryezën e parë të spitalit, duke marrë frymë duke mjegulluar syzet. Disa minuta më parë, unë isha duke vrapuar nëpër rrugët me avull dhe vonë për një takim. Ndërsa mjekët dhe infermierët ecin pranë meje, jam i vetëdijshëm që nuk dukem më i miri. Herën e fundit në Spitalin e Shën Marisë. Xhorxh në Tooting, në jug të Londrës, isha kur lindi vajza. Sot gjithçka duket ndryshe. Dy stafi i spitalit me kostume mbrojtëse dhe maska ​​më afrohen, një që mban mbishkrimin “testimi i vaksinës”, si një shofer taksie që pret klientët në aeroport. Ky mbishkrim është për mua. Unë i ndjek ata ngadalë, duke ecur dy këmbë pas tyre ndërsa shkëmbejnë thashetheme nga reparti.

Unë erdha në St. George është në shfaqjet e para si vullnetare në testet e vaksinave ChAdOx1 nCoV-19 që po zhvillohen nga Universiteti Oxford. Në javët e ardhshme, do të mësoj se si është të jesh pjesëmarrës në një nga përpjekjet më premtuese në luftën kundër pandemisë koronavirus. Nga të gjitha testet e vaksinave në të gjithë botën, ky nga Oksfordi ka shkuar më larg.

Disa javë më vonë, më 20 korrik, studiuesit do të nxjerrin rezultate fillestare jashtëzakonisht premtuese, bazuar në 1,077 individët e parë, duke treguar se vaksina është e sigurt dhe gjeneron një përgjigje imune. “Ende ka shumë punë, por këto rezultate të para janë premtuese,” tha Sarah Gilbert nga Oksfordi. Hapi tjetër përfshin zgjerimin e testeve në doza më të larta dhe mijëra njerëz më shumë, vullnetarë nga të gjitha pjesët e Mbretërisë së Bashkuar, por edhe Brazili dhe Afrika e Jugut. Kjo fazë e provave klinike, e cila do të testojë efikasitetin në një shkallë më të madhe, është ajo që kërkova.

Shqyrtime

Udhëtimi im filloi vonë në mbrëmje, në fund të majit, kur hasa në një cicërimë nga një filozof i Oksfordit në lidhje me një studim të vaksinës që dihej se po evoluonte me shpejtësi. Ai vullnetarisht. Kështu që ndërsa gruaja ime po flinte pranë meje, unë plotësova një formular në faqen e internetit dhe harrova për të. Disa javë më vonë, unë isha në departamentin e neurologjisë dhe në një projektor të madh duke parë një nga shkencëtarët kryesorë, Matthew Snape, të shpjegoja se çfarë pritej nga vullnetarët gjatë ekzaminimit. Ai foli për atë që ne mund dhe nuk mund të bëjmë, atë shkencë është pas vaksinës dhe cilat efekte anësore për të parë.

Snape shpjegoi se do të kishte 10,000 prej nesh dhe se do të klasifikoheshim rastësisht në dy grupe. Një grup do të marrë një vaksinë që nuk do të sigurojë mbrojtje kundër koronavirusit, ndërsa tjetri do të marrë një vaksinë provuese ChAdOx1 nCoV-19. Vaksina bëhet në një version të dobësuar të virusit të zakonshëm të ftohjes që sulmon shimpanze. Shtë një teknikë e zhvilluar para pandemisë, gjatë luftës kundër sindromës së frymëmarrjes të Lindjes së Mesme (MERS) dhe Ebola. Kjo është arsyeja pse covid-19 mund të përgjigjet kaq shpejt tani.

Snape thotë se ata së pari modifikuan gjenetikisht virusin e ftohtë, kështu që ai nuk mund të përhapet te njerëzit. Ata pastaj shtuan gjenet që përbëjnë proteinat e virusit covida-19, i cili quhet një glikoproteinë me gjemba. Nëse trupi mëson të njohë dhe të zhvillojë një përgjigje imune ndaj këtij glikoproteina me gjallëri, ka shpresë se do të ndihmojë në ndalimin e hyrjes së virusit covid-19 në qelizat njerëzore. Gjysma e vullnetarëve do të marrin këtë vaksinë.

Grupi i dytë do të marrë një vaksinë ekzistuese dhe të licencuar të MenACWY, e cila përdoret për të mbrojtur kundër shkakut të meningjitit ose sepsës. Kjo vaksinë përdoret si kontroll apo krahasim, dhe u zgjodh në vend të një placebo inert, në mënyrë që grupi i kontrollit të mund të ndjejë efektet e vaksinës së vërtetë, gjë që do ta bëjë të pamundur për ta të dinë se në cilin grup janë.

Pas videos, Fisher vazhdon, më pyetën në detaje rreth historisë sime mjekësore dhe nëse kisha ndonjë simptomë të koronavirusit. Ata morën një mostër gjaku për analiza dhe unë duhej të pajtohem me procedura të ndryshme ekzaminimi. Kam pranuar të fotografoj faqen e qelbjes, kam pranuar të mos dhuroj gjak, nëse do të isha një grua në moshë të lindjes, do të më duhej të përdorja kontracepsion etj. Një dispozitë në veçanti më tërhoqi vëmendjen time: “Mostrat e mbledhura do të konsiderohen dhuratë për Universitetin e Oksfordit”. Unë qeshja duke ditur që disa pjesëmarrës të testit do të jepnin gjithashtu mostra të jashtëqitjes.

Si në çdo provë klinike, të gjithë pjesëmarrësit duhet të jenë plotësisht të vetëdijshëm për efektet anësore të mundshme, nga të buta (nauze, dhimbje koke) deri te të rralla dhe të rënda (Sindroma Guillain-Barre e cila shkakton dobësi të rëndë dhe mund të jetë fatale). Ndërsa unë e di se rreziqet janë të vogla, nuk mund të them se nuk është frikësuese t’i dëgjosh të gjitha menjëherë. Gjatë rishikimit, vullnetarët u njohën me “teorinë”

Dita e vaksinimit

Një javë më vonë, unë isha përsëri në një dhomë pa dritare në Spitalin e Shën Marisë. Gjergjit. Kjo duhet të jetë dita e vaksinimit, por kam frikë se do të më heqin testin. Doktoresha Eva Galiza doli nga dhoma dhe nuk u kthye për më shumë se 10 minuta. Një moment më parë ajo më shpjegoi se kjo ishte dita e fundit e ekzaminimit në këtë spital dhe se mostrat ishin afër përfundimit. Ajo nuk është e sigurt nëse mund të marr pjesë deri sa të shkojë në farmaci. Në mënyrë që testi të jetë i besueshëm, ajo nuk duhet të dijë nëse po injekton vullnetarisht vaksinën e duhur apo kontrolluese.

Teksti vazhdon më poshtë AD

Mendimet e mia u enden miqve dhe anëtarëve të familjes në pjesë të tjera të botës, të cilët janë në faza të ndryshme të një pandemie. Disa vende mburren me rrahjen e virusit, ndërsa të tjerët kanë një kurbë në rritje. Gjatë vitit të kaluar, unë kam jetuar në Massachusetts, SH.B.A. Në ditën e vaksinimit, SH.B.A. kishte më shumë se 40,000 raste të reja. Kam dëgjuar gjithashtu të dhëna të reja nga Brazili, ku kishte gjithsej afro 1.5 milion të infektuar atë ditë. Përhapja e infeksionit në Brazil është pjesë e arsyes pse Oxford ka zgjeruar testimin e vaksinave tek vullnetarët nga Rio de Janeiro dhe Sao Paulo. E njëjta gjë vlen edhe për Afrikën e Jugut.

Kur Galiza u kthye, ajo po mbante një ampulë. Nuk mund ta shihja fytyrën e saj pas maskës, por sytë e saj po qeshnin. Pas një jave të pritur, mora një injeksion. Vaksina hyri në rrjedhën time të gjakut. Deri në fund të marrjes në pyetje nuk do të di nëse ka të drejtë apo kontroll.

Kampionimi dhe pritja

Faza tjetër kërkon shumë kohë. Pjesëmarrësit u ndanë në grupe, secila me një orar të ndryshëm për raportimin e simptomave, testimin dhe dhënien e mostrave të gjakut. Për mua, hapi tjetër është shtatë ditë pas marrjes së vaksinës dhe nuk do ta pres atë veçanërisht. Më duhet të fërkoj bajamet me një shtupë pambuku, pa prekur dhëmbët ose gjuhën, dhe pastaj shtyj të njëjtën shkop në hundë sa më thellë që të jetë e mundur. Kam lexuar që marrja e mostrave është e saktë nëse ndjej një “gudulisje në tru”. Nuk ishte e frikshme, por as nuk ishte e këndshme.

Pastaj e vendosa shkopin në një qese të mbyllur dhe e dërgova me postë. Disa ditë më vonë në celularin tim do të marr një mesazh që testi im i koronavirusit është negativ. Do ta përsëris këtë rutinë një herë në javë për katër muajt e ardhshëm dhe do të bëj teste gjaku rregullisht në spital për vitin e ardhshëm. Shtë një proces i nevojshëm dhe afatgjatë që shumë njerëz, kryesisht politikanë, nuk e kuptojnë kur bëhet fjalë për testimin e vaksinave. Paraja nuk mund të arrijë rezultate më të shpejta. Edhe pse vaksina e Oksfordit ka treguar tashmë rezultate premtuese, janë përfshirë vetëm 1.000 njerëz. Për të vaksinuar miliona njerëz ose të gjithë botën kërkon një nivel të besueshmërisë që mund të arrihet vetëm përmes durimit dhe testimit, thekson Fisher.

Kujtojmë rastet kur futja e vaksinës shkoi keq. Përhapja e gripit të derrit në Shtetet e Bashkuara në 1976 bëri që qeveria e SHBA të përshpejtojë zhvillimin e vaksinave. Pandemia nuk ndodhi kurrë, por sipas disa vlerësimeve, 30 njerëz vdiqën për shkak të efekteve të dëmshme të vaksinës. Gabime të tilla mund të kenë zvogëluar besimin e publikut në këshillat e shëndetit publik dhe kanë ngjallur frikën kundër vaksinimit, dhe kjo është gjëja e fundit që na duhet në një pandemi.

Kjo është arsyeja pse vendimet e organeve të aprovimit të drogës në të gjithë botën do të kenë një përgjegjësi të madhe. Siç tha profesori i mjekësisë në Oksford, John Bell, më 21 korrik, ne nuk mund të presim të presim provat përfundimtare që normalisht do të kishim nga provat klinike.

“Puna më e vështirë është organet rregullatore, të cilët duhet të vendosin nëse diçka është e sigurt dhe efektive në mënyrë që të dalë në publik. Nuk do të doja ta bëja punën e tyre. Këto janë vërtet vendime të vështira. Nëse jepni dritën jeshile, papritmas do të krijohet një radhë në të cilën 3.5 miliardë njerëz janë duke pritur për vaksinën, ”tha Bell.

Realiteti i dytë është se vaksinat e aprovuara nuk do të jenë ilaçi i plotfuqishëm që shumë presin dhe nuk do ta parandalojnë plotësisht sëmundjen. Me fjalë të tjera, Fisher vazhdon, vaksina mund të mos e fshijë plotësisht virusin, por do të lehtësojë efektet e tij. Njerëzit ende mund të përhapin virusin te të tjerët edhe pse nuk kanë simptoma. Kjo është arsyeja pse një mbrojtje e tillë do të kishte një rëndësi të madhe, por ne duhet të përgatitemi për një udhëtim të gjatë. Virusi mund të jetë me ne përgjithmonë.

Sa për mua, duke e ditur që gjasat janë 50:50 që unë kam marrë një dozë të një vaksine premtuese, jam pak më e qetë, por kjo nuk do të thotë se do të ndryshoj sjelljen time. As që duhej, studiuesit ishin të qartë për këtë. Derisa të jemi të sigurt se vaksina po funksionon, unë do të ndjek udhëzimet për distancën sociale.

Në thelb, unë jam i kënaqur që pata mundësinë të jem pjesë e marrjes në pyetje që ndjek të gjithë botën. Ritmi me të cilin ekipi i Oksfordit iu përgjigj jo krizës, punës së palodhur dhe organizimit të njerëzve të përfshirë, është vërtet mbresëlënëse. Gjykimet e kësaj vaksine mund të mos mbarojnë në suksesin që dëshirojnë shumë. Mund të mos plotësojë nivelet e sigurisë ose mund të mos jetë mjaft efektive. Por kjo është se si shkenca funksionon, është një përpjekje afatgjatë dhe kolektive me shumë keqkuptime, Richard Fisher përfundoi historinë e tij të pjesëmarrjes në provat klinike të projektit aktualisht më të përparuar të vaksinave të koronavirusit./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet