Bolivia vendi i tretë në botë që e shpalli Izraelin si shtet terrorist

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, përshëndeti mbështetjen e Bolivisë për Kudsin dhe vlerësoi pozitivisht pozicionin e vendit lidhur me Lartësirat e pushtuara të Golanit.

Komentet e presidentit Erdoğan erdhën në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij bolivian Juan Evo Morales Ayma në kompleksin presidencial në Ankara, raporton AA.

“Dua ta falënderoj Bolivinë për mbështetjen e saj për çështjen e Palestinës, veçanërisht për statusin e Kudsit dhe mbrojtjen e civilëve palestinezë”, tha Erdoğan, duke përshëndetur qasjen e vendit ndaj Lartësirave të Golanit.

Erdoğan tha se çështjet rajonale dhe globale janë diskutuar me homologun bolovian.

Muajin e kaluar, presidenti amerikan Donald Trump njohu Lartësirat e Golanit si territor izraelit, të cilin Izraeli pushtoi më 1967.

Hapi i qeverisë amerikane erdhi pasi Trump në fund të vitit 2017 e njohu Kudsin si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosi ambasadën e vendit të tij nga Tel Avivi në Kuds vitin e kaluar, duke shkaktuar reagime në opinionin botëror.

Ndryshe, Bolivia është vendi i tretë në botë që  e ka shpallur Izraelin si një shtet terrorist pas Perusë dhe Shilit.

Raportet Turqi-Bolivi

Presidenti bolivian Juan Evo Morales, nga ana e tij, tha se pret avancimin e marrëdhënieve me Turqinë.

“Unë besoj se mund ta arrijmë këtë, sepse i ndajmë të njëjtat ide”, tha Morales.

Morales kritikoi qëndrimin e SHBA-së ndaj Venezuelës dhe tha se emërimi i presidentëve sot është sikurse emërimi i guvernatorëve gjatë epokës së kolonizimit.

“Nuk jemi të kënaqur me emërimin presidencial të SHBA në Venezuelë. Ne nuk e miratojmë këtë”, tha ai.

Duke përshëndetur qëndrimin e Turqisë ndaj krizës në Venezuelë, Morales deklaroi: “Unë e njoh mirë shtetin e Venezuelës, qeverinë dhe njerëzit e saj…Është një vend që mbron pavarësinë dhe sovranitetin e tij pavarësisht problemeve fiskale. Për këtë arsye ne i mbështesim ata”.

Ai u bëri thirrje popujve të vendeve të Amerikës Latine që të refuzojnë ndërhyrjen ushtarake pa marrë parasysh ideologjinë e saj.

Presidenti bolivian tha gjithashtu se vendi i tij synon bashkëpunimin me Turqinë në fushën e industrisë së mbrojtjes.

“Ne kemi nevojë për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes, sidomos për të luftuar trafikimin. Ne duam dhe kemi nevojë për transferim dhe blerje të teknologjisë”, tha Morales.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet