Bisedimet e Karabakut përfunduan: Armenia dhe Azerbajxhani arrijnë marrëveshje për armëpushim

Baku dhe Jerevani miratuan një deklaratë të përbashkët në të cilën ranë dakord për një armëpushim në Karabag nga mesdita e 10 tetorit, tha Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov pas negociatave në Moskë.

“Azerbajxhani dhe Armenia, me ndërmjetësimin e bashkë-kryesuesve të Grupit Minsk të OSBE-së, do të fillojnë negociatat thelbësore të bazuara në parimet themelore të zgjidhjes, me synimin për të arritur një zgjidhje paqësore sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Lavrov, duke iu referuar një deklarate të përbashkët.
Parametrat specifik të regjimit të armëpushimit në Karabak do të bien dakord posaçërisht, shtoi Lavrov.

“Palët konfirmojnë pandryshueshmërinë e formatit të procesit të negociatave,” tha kreu i diplomacisë ruse, duke iu referuar deklaratës së përbashkët të ministrave të jashtëm të Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Baku dhe Jerevani gjithashtu ranë dakord të fillojnë shkëmbimin e të burgosurve dhe trupave të të vrarëve pas armëpushimit në Karabag, me ndërmjetësimin dhe në përputhje me kriteret e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, tha deklarata e përbashkët.

Ministrat e jashtëm u takuan të premten në Moskë për të diskutuar situatën në Nago-Karabak. Negociatat u zhvilluan me dyer të mbyllura. Këto negociata, të cilat zgjatën më shumë se dhjetë orë, ishin më të gjatat në 20 vitet e fundit.

Para negociatave, asnjë delegacion nuk bëri ndonjë deklaratë.

Ministrat e jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit arritën në Moskë për konsultime me ftesë të Presidentit rus Vladimir Putin, megjithatë, sipas zëdhënësit të Presidentit Dmitry Peskov, takimi i ministrave me Putin nuk është planifikuar.

Luftimet në vijën e kontaktit në Karabag filluan më 27 shtator. Baku dhe Jerevan akuzojnë njëri-tjetrin për shpërthimin e konfliktit. Një gjendje lufte dhe mobilizimi i përgjithshëm është shpallur në Armeni. Një shtetrrethim dhe mobilizim i pjesshëm janë futur në Azerbajxhan.

Udhëheqësit e Rusisë, Shteteve të Bashkuara dhe Francës u bënë thirrje Jerevanit dhe Azerbajxhanit që urgjentisht t’i japin fund konflikteve dhe të fillojnë negociatat pa parakushte. Turqia ka deklaruar se do t’i ofrojë çdo ndihmë Azerbajxhanit, si në fushën e betejës ashtu edhe në tryezën e bisedimeve.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet