“Besoni apo jo”: Një ndeshje hendbolli me maska ​​u luajt në Spanjë

Ndeshja e parë e hendbollit u luajt në Spanjë, në të cilën lojtarët kishin maska. Dhe jo, ky lajm që është për kolonën “Besoni ose jo” nuk vjen nga një prej gradave më të ulëta, por nga liga më e lartë – ASOBAL.

Ndeshja e raundit të tetë të ligës ASOBAL midis Ademar Leon dhe Sinfin do të mbetet e gdhendur në historinë e hendbollit botëror si e para në të cilën lojtarët mbanin maska ​​mbrojtëse.

Për ta bërë absurdin të plotë, kjo ishte loja e vetme në raundin në të cilin lojtarët u detyruan të mbanin maska.

Gjegjësisht, vetëm autoritetet e provincës Spanjolle të Leon morën vendimin që të gjitha ndeshjet sportive të luhen me maska ​​në fytyrë, dhe lojtarët e Ademar dhe Sinfin u detyruan të kalonin një ferr të vërtetë 60 minutësh.

Dhe se si dukej dora e parë në një intervistë për 24sata.hr u zbulua nga portieri i Ademar Leona, Dino Slavić.

“Kjo nuk ka kuptim. Ju nuk mund ta kontrolloni atë maskë. Hyni nën hundë ose gojë, dhe pastaj arbitri ju paralajmëron dhe ju duhet ta merrni atë. Ajo madje kaloi mbi sytë e mi, unë nuk pashë asgjë. Lojtarët kërkuan një ndryshim pas shtatë ose tetë minutash sepse ata nuk mund të merrnin frymë. Ndeshja u ndërpre pesë ose gjashtë herë sepse maskat po qëllonin dhe lojtarët duhej të ishin jashtë loje për të marrë një maskë të re. Menjëherë në sulmin e parë ndodhi. Unë po mbaja një rezervë në xhepin tim, por ritmi i ndeshjes u thye dhe të gjitha Ma … bettershtë më mirë të mos luash fare sesa kështu, por ne më pak pyetemi për këtë “, tha Slavić.

Nga rruga, Ademar fitoi ndeshjen me rezultatin 31:23.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet