Bernie Sanders dëshiron të ndihmojë bashkëqytetarët e tij duke shitur bluza me një foto virale

Senatori i majtë i Vermontit, Bernie Sanders vendosi të përdorë popullaritetin në rrjetet sociale që ai fitoi pas inaugurimit të Presidentit të SHBA Joe Biden, të gjitha për të ndihmuar bashkëqytetarët e tij.

Pozicioni në të cilin ai u ul dhe ajo që mbante, dhe sidomos dorezat, frymëzuan përdoruesit e mediave sociale në të gjithë botën për të bërë një mori memesh.

Sanders, i cili është anëtar i Partisë Demokratike si dhe Biden, vendosi të shesë bluza me një foto që e bëri atë edhe më të popullarizuar. Çmimi është 45 dollarë dhe paratë do t’i jepen Ushqimit me Rrota, i cili siguron vakte për njerëzit nën moshën 60 vjeç me sëmundje kronike dhe aftësi të kufizuar në shtetin e Vermont.

Bluza është bërë prej pambuku dhe është prodhuar në SHBA. Blerësit e mundshëm tashmë janë paralajmëruar se ata mund të presin deri në gjashtë javë për dorëzimin e kësaj veshje për shkak të kërkesës së lartë.

Njerëzit me mendje të Sanders dhe shumë të tjerë e vlerësuan gjestin e tij. Ai gjithashtu komentoi reagimet e shumta ndaj pranisë së tij në inaugurim.

“Sapo isha ulur atje duke u përpjekur të ngrohesha dhe t’i kushtoja vëmendje asaj që po ndodhte”, raportoi gazeta Independent si e ftuar në emisionin Late Night.

Prania e Bernie Sanders në inaugurimin e Biden argëtoi përdoruesit e mediave sociale

Dorezat e thurura dimërore që ai mbante në përurim u bënë nga mësuesi Jen Ellis nga Vermont nga një triko e vjetër leshi dhe shishe plastike të ricikluara.

Kjo nuk është hera e parë që Sanders vesh këto doreza. Ellis u befasua kur pa që ai gjithashtu i veshi ato gjatë fushatës së vitit të kaluar për nominimin Demokrat për president të SHBA.

Në dy raste, ai u përpoq të merrte një nominim të Partisë Demokratike për kandidatin presidencial të SH.B.A. Për herë të parë në 2016, dhe pastaj katër vjet më vonë kur ai hoqi dorë për shkak të dëmtimit të shëndetit.

Presidenti Biden tha se po mendonte seriozisht ta propozonte atë si Ministër të Punës, por që të dy vlerësuan se do të ishte akoma më mirë të mbetej senator.

Kategoritë
BotaLajme