BE në krizë, ja cilat rajone duan pavarësi e jo autonomi (Foto)

Kërkesa e Katalonisë për pavarësi nga Spanja, mund të nxisë një efekt domino, duke e zhytur Bashkimin Evropian në krizë, pasi një hartë zbulon rajonet e tjera në kontinent që janë të pakënaqura me autonomi.

Katalonia hodhi dje Spanjën në një krizë kushtetuese, pas shpalljes së pavarësisë, pas një referendumi të diskutueshëm për pavarësi, shkruan Dailyexpress.

Por rajoni katalon nuk është i vetmi në Evropë që shpreson për pavarësi dhe pasojat e krizës së Katalonisë mund ta shkatërrojnë BE-në, pasi janë dhjetëra rajone që shpresojnë në betejën e tyre për të rifituar kontrollin, transmeton KosovaPress.

Kjo është harta e vendeve që janë të pakënaqura me autonomi:

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet