BBC: Këto janë pesë arsyet pse Biden fitoi zgjedhjet

PAS gati 50 vjet në politikë Joe Biden fitoi zgjedhjet dhe u bë presidenti i 46-të amerikan.

Fushata e tij nuk ishte e parashikueshme. Ai u zhvillua në mes të një trazire sociale pandemike dhe të paparë në SH.B.A. në kohët e fundit. Kundërshtari i tij ishte një president jo konvencional, por ekipi i Biden ende arriti të fitonte.

Prandaj BBC citoi pesë arsye pse, sipas tyre, Biden dhe ekipi i tij patën sukses.

1. Koronavirusi

BBC citon koronavirusin si arsyen e parë për fitoren e Biden. Një pandemi në të cilën mbi 230,000 amerikanë kanë humbur jetën e tyre ka ndryshuar politikën dhe jetën e përditshme të Shteteve të Bashkuara, si dhe të të gjitha vendeve të tjera të botës.

Në ditët e fundit të fushatës, edhe Trump foli për kurorën. “Media për lajmet e rreme ka të bëjë me kurorën, kurorën, kurorën”, tha Trump në një tubim në Wisconsin.

Fokusi i mediave në koronavirus ishte një reflektim i përqendrimit të publikut në pandeminë, të cilën Trump nuk e trajtoi mjaft. Një sondazh i kryer nga Pew Research muajin e kaluar zbuloi se Biden kishte 17 përqind më shumë mbështetje sesa Trump kur bëhej fjalë për të luftuar koronavirusin.

Koronavirusi shpërtheu nga fushata e Trump një mesazh i rritjes ekonomike dhe prosperitetit dhe nuk u ndihmua nga një rimendim i qasjes shkencore. Përveç kësaj, një sondazh i Gallup zbuloi se vlerësimi i Trump ra me 38 përqind gjatë verës për shkak të koronavirusit.

2. Fushata me profil të ulët

Gjatë karrierës së tij, Biden ndërtoi një reputacion si një politikan i cili u fut në telashe me historinë. Ai kishte shumë gafa që ishin problematike për të në 1987, si dhe në 2007.

Në përpjekjen e tretë për të shkuar në Shtëpinë e Bardhë, ai kishte disa gafa, por shumë më të vogla, kështu që ato nuk u bënë problem. Por është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ai vrapoi kundër një njeriu që kishte shumë më shumë gafa. Për më tepër, fokusi ishte në lajmet për protestat, koronavirusin dhe George Floyd, kështu që nuk kishte vend për gafat e Biden.

3. Njerëzit donin këdo përveç Trump

Në një javë para zgjedhjeve, fushata e Biden transmetoi videot e fundit zgjedhore në TV. Mesazhi ishte i ngjashëm me atë që ata kishin ofruar kur ai po kandidonte. Ata shkuan me parullën se këto zgjedhje janë “një luftë për shpirtin e Amerikës”, si dhe një mundësi që kombi të bashkohet pas katër vjet kaos. Fushata e Biden llogariti në Trump duke krijuar shumë ndarje.

Mesazhi i fundit i Biden ishte i thjeshtë, dhe kjo ishte se ai nuk ishte si Trump.

4. Ai u ngjit në qendër

Gjatë fushatës për kandidatin demokrat, rivalët e Biden ishin nga e majta. Sanders dhe Warren kishin organizuar fushata që tërhiqnin njerëzit sikur të vinin në një koncert, jo në një tubim politik.

Pavarësisht presionit, Biden qëndroi në strategjinë e qendrës dhe refuzoi të mbështeste kujdesin shëndetësor universal për të gjithë, studimet falas dhe taksat e pasurisë. Kjo e lejoi atë të merrte pjesë edhe të elektoratit republikan.

Por për ta kompensuar, ai mori si zëvendës Kamala Harris, e cila është më afër së majtës se ai. I vetmi vend ku ai është afër të majtës janë çështjet e klimës dhe mbrojtja e mjedisit, duke u përpjekur kështu të afrohet me votuesit e rinj.

5. Më shumë para

Në fillim të vitit, fushata e Biden nuk kishte para. Ai hyri në një garë në të cilën Trump ishte favoriti dhe ai kishte plot katër vjet në të cilat ai bëri fushatë për rizgjedhjen e tij.
Por nga Prilli e tutje, fushata e Biden mblodhi shumë para dhe në fund të fundit kishte më shumë fonde sesa Trump. Në fillim të tetorit, ata kishin 144 milion dollarë më shumë sesa fushata e Trump dhe mund të përballonin një mori fushatash televizive në pothuajse çdo shtet kyç.

Për krahasim, Hillary Clinton kishte më shumë para sesa Trump në 2016, por kjo nuk rezultoi e mjaftueshme. Por në kohën e koronavirusit, amerikanët kaluan shumë më shumë kohë në shtëpi, kështu që fushatat televizive dhe mediave sociale do të thoshin më shumë.

Kategoritë
BotaLajme