Barcelona ka një problem të ri. 17-vjeçari fenomenal kërkon dhjetëfishin e pagës

Ansu Fati (17) arriti një arritje të madhe në paraqitjen e parë të sezonit të ri. Në premierën e Barcelonës së re, ndeshja e parë pas spastrimit të madh të Koeman dhe me Messin të mbetur kundër vullnetit të tij, adoleshenti e çoi Barçën në një fitore 4-0 kundër Villarreal.

Në premierë, ai u bë golashënuesi më i mirë i ri në kampionatin Petica

Dy golat e parë, në minutën e 15-të dhe të 19-të, u shënuan nga Ansu Fati. Ai u bë lojtari i parë nga pesë ligat më të forta evropiane që arriti 10 gola në të gjitha garat që nga fillimi i sezonit të kaluar. Në minutën e 35-të, Fati fitoi një penallti dhe kështu arriti një tjetër arritje. Në nëntë paraqitjet e fundit për Barcelona dhe Spanjën si një lojtar i ekipit të parë, ai shënoi shtatë gola me vetëm nëntë goditje në portë dhe fitoi dy penallti.

Lajmi i vetëm i mirë në verën e zezë të Barcës ka një dorezë të madhe

Kështu, tifozët e Barcelonës më në fund ishin të lumtur pas debaklit nga sezoni i kaluar dhe verës në të cilën ishin të tmerruar nga rreziku i vërtetë për të mbetur pa simbolin e Leo Messi. Sidoqoftë, Fati gjithashtu ka një dorezë dhe të gjitha mediat spanjolle shkruajnë për këtë sot. Trajneri i ri Ronald Koeman përfshiu zyrtarisht Fati në ekipin e parë para fillimit të sezonit. Duke marrë fanellën me numrin 22, në kontratën e tij u aktivizua një klauzolë e re e blerjes, sipas së cilës klubi që dëshiron ta blejë atë duhet t’i paguajë Barcelonës 400 milion euro. Deri në atë kohë, ai mund të blihej për 170 milion euro.

Ai u bë një lojtar i ekipit të parë, kështu që klauzola e blerjes u rrit në 400 milion euro, por ai nuk mori një ngritje
Importantshtë e rëndësishme të theksohet se përfshirja e Fati në ekipin e parë nuk i rriti automatikisht pagën, as zgjati kontratën e tij, e cila vazhdon deri në qershor 2022. Fati është i mitur dhe nuk mund të nënshkruajë kontrata më shumë se dy vjet derisa të arrijë moshën madhore.

Ai bëhet i rritur në një muaj. Ai pastaj mund të nënshkruajë një kontratë të re
Mosha e tij vjen shumë shpejt, brenda një muaji, më 31 tetor. Kjo është arsyeja pse Fati nuk e pranoi ofertën e Barcelonës për të nënshkruar një kontratë të re javën e kaluar, sepse ajo përmbante vetëm një rritje të vogël të pagës krahasuar me atë që po merr tani. Pasi u bë shënuesi më i ri në historinë e Barcelonës dhe Ligës së Kampionëve në fillim të sezonit të kaluar, Barcelona i dha atij një kontratë të përmirësuar në dhjetor të vitit të kaluar. Ai merrte trefishin e pagës së tij, nga 300 mijë në një milion euro në vit.

Ai po kërkon 10 milion euro në vit

Sidoqoftë, Fati tani po i kërkon Barcelonës një rritje të dhjetëfishuar të bashkëpunimit, shkruan Marca. Arsyeja që ai po kërkon 10 milion euro në vit nuk është vetëm fillimi i tij i shkëlqyeshëm i sezonit, por edhe fakti që një muaj më parë Jorge Mendes, një nga agjentët më me reputacion, i ofroi Barcelonës 150 milion euro kompensim për Fati, gjë që Barça nuk pranoi. Ai i garantoi lojtarit një pagë prej 10 milion eurosh në vit. Edhe pse oferta ishte nga një klub pa emër, spanjollët janë të bindur se Manchester United qëndron pas saj.

Negociatat u ndalën

Pas kësaj oferte, një fillim i shkëlqyeshëm i sezonit dhe ardhjes në moshë, Fati është i vetëdijshëm se ai ka marrë iniciativën në negociatat që janë ndalur. Barcelona nuk dëshiron të nënshkruajë kontrata kaq të larta para zgjedhjeve për administratën e re, të cilat do të zhvillohen vitin e ardhshëm. Marca përfundon, “Ka kuptim që pasardhësi i Bartomeu dëshiron të mbajë Fati, por askush nuk duhet të harrojë se Fati lejohet të negociojë me blerësit e mundshëm nga 1 janari 2022. Kjo është në vetëm 15 muaj.”

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet