Ballkani kërcënohet nga përmbytjet: Shërbimi Botëror Meteorologjik jep parashikimin e dimrit

Dimri i ardhshëm do të jetë mjaft i ndryshëm nga viti i kaluar, dhe duke gjykuar nga parashikimi sezonal i shërbimit meteorologjik “Aku veder”, Evropa pret më pak dëborë, por më shumë stuhi. Ballkani Perëndimor, sipas meteorologëve, është në rrezik në rritje të përmbytjeve.

Në kalimin nga vjeshta në dimër, stuhia parashikohet të lëvizë në drejtim të jugut të Evropës.

Meteorologu Alan Repert deklaron se krahasuar me vitet e mëparshme, do të ketë shumë më shumë stuhi në Spanjë, Portugali dhe në jug të Francës.

Stuhitë, paralajmërohet, mund të rrezikojnë jetën dhe pronat në rajonin jugor të Evropës.

Ndër qytetet që mund të goditen nga stuhitë e forta janë: Lisbona, Madridi, Barcelona, ​​Nica, Roma, Athina dhe Bukureshti.
Meteorologët vërejnë se moti me shi dhe stuhi mund të lëvizë drejt Ballkanit, gjë që do të rezultojë në një rrezik në rritje të përmbytjeve, veçanërisht në Ballkanin perëndimor dhe Italinë veriore.

Uragani bora parashikohet për Kroacinë, si dhe Italinë lindore.

Bora duhet të pritet në dhjetor, por në janar dhe shkurt ka më pak shanse për më shumë reshje dëbore.

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet