Amoeba që e ha trurin : Një infeksion i zbuluar në Amerikë për të cilin nuk ka shërim

Dy njerëz vdiqën, njëri prej tyre adoleshent, nga një infeksion që u shfaq në Amerikë dhe është shkaktuar nga një amebë parazitare “që ha trurin”. Një djalë 13-vjeçar u infektua gjatë një kampi veror në Florida, përfundoi në një aparat respirator dhe vdiq, dhe mjekët thanë se nuk kishte shërim për infeksionin.

Tanner Wall, trembëdhjetë vjeç ishte me prindërit e tij në një kamp veror në Florida, raporton media lokale News4jax.

Ai u infektua ndërsa notonte në liqen, dhe disa ditë më vonë ai mori simptoma të tilla si të përzier, të vjella, dhimbje koke dhe dhimbje qafe.

Mjekët së pari pretenduan se ai ishte ftohur, megjithatë, prindërit dyshuan se ishte diçka më serioze, siç ishte meningjiti bakterial, kështu që ata e morën atë për ekzaminime specialiste.

Gjendja e vogëlushit shpejt u përkeqësua dhe ai përfundoi në një aparat respirator. Mjekët zbuluan se ai ishte infektuar me një amebë të quajtur naegleria fowleri dhe u thanë atyre se nuk kishte shërim për gjendjen. Djali ndërroi jetë disa ditë më vonë.

Kjo amebë jeton në liqen të ngrohtë dhe ujërat e lumenjve, ajo është gjetur kryesisht në jug të Shteteve të Bashkuara.

Nëse uji në të cilin ai gëlltitet, nuk ka rrezik, megjithatë, nëse uji hyn përmes hundës, ameba mund të hyjë në tru dhe të shkaktojë dëmtim të indeve të saj, prandaj u emërua “ameba që ha trurin”.

Infeksioni është pothuajse plotësisht vdekjeprurës, pasi shkalla e mbijetesës, sipas të dhënave të Qendrës Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, është vetëm rreth tre për qind.

Aktualisht nuk ka shërim, përdoret vetëm një ilaç eksperimental që ngadalëson përkeqësimin e indeve të trurit.

Në 10 vitet e fundit, 34 raste të tilla janë raportuar në Shtetet e Bashkuara./Gazetaere

Kategoritë
BotaFamiljeLajmeShëndetësi

Të ngjajshmet