Ambasadori kroat thotë se kroatëve u është premtuar pjesëmarrje në qeverinë serbe

Ambasadori kroat në Serbi Hidajet Biscevic tha të martën se ai kishte marrë premtime nga autoritetet serbe se përfaqësuesit e komunitetit kroat do të merrnin pjesë në punën e qeverisë dhe autoriteteve provinciale dhe lokale.

“Ne morëm premtime të tilla, në kuptimin që kjo procedurë nuk ka të bëjë direkt me formimin e qeverisë, por me mundësinë e emërimit,” i tha Biscevic H1.

I pyetur nëse një kroat do të ishte sekretar i shtetit në qeveri, formimi i të cilit nuk pritet në fund të kësaj jave, ambasadori tha se “premtimet janë bërë për një ose dy vende të tilla”.

Ai nuk dha detaje për pozitat dhe ministritë në fjalë.

Një klub kroat do të hapet në qendër të Beogradit

Biščević konfirmoi se një klub kroat do të hapet në qendër të Beogradit, për të cilin Drejtoria Serbe e Pronave tashmë ka caktuar hapësirë. Klubi duhet të përdoret për koncerte, ekspozita, leksione dhe ngjarje të tjera në lidhje me jetën dhe punën e rreth 2,000 qytetarëve kroatë që jetojnë në kryeqytetin serb.

Duke komentuar mbi dorëzimin e fundit të vendlindjes së Ban Josip Jelashiq në Petrovaradin tek menaxhmenti i komunitetit kombëtar kroat, Biščević vlerësoi se lëvizja “konfirmon atmosferën e marrëdhënieve të mira që duhet të vazhdojnë të ndërtohen”.

Ai tha se Zagrebi dhe Beogradi ranë dakord të shpejtojnë punën e tetë komisioneve ndërshtetërore, të cilat kanë ngecur për vite me rradhë. “Marrëveshja për të punuar në dosjet e personave të zhdukur është veçanërisht e rëndësishme,” theksoi ai.

Vuçiç: Beogradi është gati ta bëjë më të lehtë për anëtarët e komunitetit kroat

Më 16 tetor në Petrovaradin, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe Ministri i Jashtëm Kroat Gordan Grlic Radman theksuan gatishmërinë e të dy vendeve për të intensifikuar dialogun dhe për të përmirësuar marrëdhëniet.

Vuçiç më pas tha se Beogradi ishte gati “që javën e ardhshme, kur fillon formimi i qeverisë, për të bërë më të lehtë hyrjen në anëtarët e komunitetit kroat në Vojvodina dhe qeveritë lokale”.

Partia Progresive Serbe në pushtet do të mbajë një seancë të presidencës së partisë të martën në mbrëmje, në të cilën pritet një marrëveshje mbi formimin e një qeverie të kryesuar nga kryeministrja aktuale Ana Brnabic.

Partia Progresive Serbe fitoi një shumicë absolute në zgjedhjet parlamentare të Qershorit me më shumë se 62 përqind të votave.

Kategoritë
LajmeRajoni