Ambasada e SHBA-së: Shmangni sheshet e protestës, mund të ketë konfrontime

Ambasada amerikane në Tiranë u ka bërë thirrje të gjithë shtetasve amerikanë të shmangin sheshet e protestës dhe të informohen në kohë reale për gjithçka që ndodh.

Në njoftimin zyrtar të ambasadës edhe protestat e lajmëruara paqësore mund të kthehen në tubime të dhunshme.

Deklarata e plotë e ambasadës:

“Ambasada e SHBA-së informon qytetarët amerikanë se demonstrimet para ndërtesës së Parlamentit në Tiranë vazhdojnë. Është raportuar për raste dhune. Ju lutemi të monitoroni raportimet e medias për ndryshimet e kohës dhe të vendndodhjes dhe të rregulloni planet sipas nevojës.

Ambasada e SHBA nuk është e vetëdijshme për ndonjë kërcënim specifik ndaj shtetasve ose interesave të SHBA.

Ambasada u kujton qytetarëve të SHBA-së se edhe demonstrimet dhe ngjarjet e mëdha që synojnë të jenë paqësore mund të kthehen në konfrontime. Shmangni fushat e demonstratave dhe tregoni kujdes nëse ndodheni në afërsi të ndonjë tubimi të madh, protestave ose demonstrimeve.

Tubimet e mëdha publike mund të ndikojnë në të gjitha arteriet e mëdha hyrëse në qytetin në të cilin ndodhin. Demonstratat në një qytet kanë potencial për të udhëhequr mitingje apo demonstrata të tjera publike në vende të tjera të qytetit dhe vendit.

 

Kategoritë
LajmeRajoni

Të ngjajshmet