‘Ai është më i mirë se Khabib!’ Shefi i MMA bën pretendime mahnitëse në lidhje me kushëririn e UFC Champ

Usman Nurmagomedov mund të tejkalojë kushëririn e tij dhe kampionin e UFC Khabib Nurmagomedov, sipas shefit të MMA Ali Abdelaziz.

Kur Khabib potencialisht u tërhoq pas dy luftimeve të tij të ardhshme, Abdelaziz e emëroi Usman si perspektivat më të ndritura që ai përfaqëson aktualisht.

Duke folur me Andy Whitelaw të MMA aziatike, Abdelaziz i referohej Usmanit si një ‘vrasës absolut’ dhe pretendoi se ai është një version më i mirë i Khabib.

“Djaloshi që duhet të kujdeset tani për tani që askush nuk e di është Usman Nurmagomedov – vëllai më i ri i Khabib [kushëririt]”, tha ai.

‘Ai është 10-0, të gjitha përfundojnë. Ai është një vrasës absolut. Ai është një specialist Muay Thai dhe ai është vëllai i Khabib, e kuptoni? Nëse keni të njëjtin gjak si Khabib, keni mundje të mirë.

‘Unë po ju them, ai është në të vërtetë një version më i mirë se Khabib. Ai është më i mirë se Khabib. Unë po ju them, njerëzit duhet të kujdesen për të. Ai është një vrasës absolut.

Ai i ka marrë të gjitha. Ai është i mrekullueshëm, ai e ka kapluar, ai e ka marrë ngau-jitsu.

Usman u nënshkrua nga UFC në 2018 dhe si Khabib, ai është një artist luftarak i pamposhtur i përzier që ndjek stilin e luftimit Sambo.

Yllit 23-vjeçar i duheshin vetëm 40 sekonda brenda kafazit për të shkatërruar Jerry Kvarnstrom në luftën e tij të fundit.

I riu rrëzoi erën nga kundërshtari i tij me një seri goditje dhe gjunjë – duke detyruar gjyqtarin Marc Goddard që të ndalonte konkursin.

Abdelaziz thotë se Usman është një paketë e plotë duke përdorur një sërë teknikash të ndryshme për të neutralizuar kundërshtarët e tij – ndryshe nga Khabib i cili njihet për përdorimin e stilit të tij mbytës të mbytjes për të pasur sukses.

“Ai po i troket njerëzit me bërryla,” shtoi Abdelaziz.

‘Ai është djali me të vërtetë për të kërkuar. Ai është një fenomen. Ai është një [kombinim] i Khabib, Jon Jones, [Izrael] Adesanya. Ai është një kombinim i të gjithë atyre. ‘

Usman është mësuar të bëjë një lëvizje në një promovim të madh të arteve marciale të përzier në të ardhmen e afërt, duke bërë përshtypje në promovimet rajonale në Rusi dhe Lindjen e Mesme.

Kategoritë
Sport

Të ngjajshmet