A nuk besoni se maskat ju mbrojnë? Kjo video do t’ju tregojë pse janë të rëndësishme

Shkenca është e bashkuar: veshja e maskës është mënyra më e thjeshtë për të ngadalësuar përhapjen e infeksionit të ri të koronavirusit. Nuk është e vështirë të kuptosh pse, por disa janë akoma skeptikë, kështu që një video është shfaqur në YouTube që shpjegon qartë gjithçka që duhet të dish për maskat.

Viruset mund të jenë të vështira për t’u kuptuar sepse janë të padukshme për syrin e lirë, por me ndihmën e Schlieren-fotot, ekipi që qëndron pas kanalit It’sshtë mirë të jetë i zgjuar ishte në gjendje të tregojë gjithçka dhe ta afrojë atë pranë individit.

Duke përdorur Schlieren-fotografi dhe lëvizje të ngadalta, ata zbuluan se si duket kolla me dhe pa maskë. Dallimi është qartë i dukshëm. Kur nuk vishni një maskë, me çdo nxitje krijoni një re masive potencialisht të mbushur me viruse që udhëtojnë nëpër ajër më shpejt nga sa mendoni.

Maska bën dy gjëra. Së pari, ajo ruan pikat që dalin nga goja dhe hunda kur kollitni, teshtini, flisni ose merrni frymë, dhe së dyti, ngadalëson ato pika që akoma arrijnë të anashkalojnë pëlhurën. Kjo do të thotë që njerëzit përreth jush kanë më pak të ngjarë të infektohen.

Maska është efektive, dhe kjo video do t’ju tregojë pse saktësisht./Gazetaere

Kategoritë
FamiljeShëndetësi

Të ngjajshmet