A munden serbët të zgjedhin kryetarin e Kroacisë

Në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviç dhe Zoran Milanoviç do të udhëheqin betejën për çdo votë. Fituesi mund të vendoset nga serbët ose e djathta.

Fitorja relative e Zoran Milanoviç në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Kroaci është disi e papritur, pasi sondazhet kanë treguar se ai do të jetë i dyti, pas Kolinda Grabar-Kitaroviç.

“Pozicioni i serbëve mund të përmirësohet nëse fiton Zoran Milanoviç,” i tha Robert Bajrushi, një kolumnist për Jutarnji List me qendër në Zagreb, për Sputnik.

Milanovic fitoi 29.57 përqind të votave, Kolinda Grabar-Kitaroviç 26.64 përqind dhe Mirosllav Skoro 24,42 përqind. Zoran Milanoviç udhëheq në tri qytetet më të mëdha – Zagrebin, Splitin dhe Rijeken.

 Mirosllav Skoro fitoi më shumë vota në Osijek.

Analistët politikë në Kroaci tregojnë se rezultati i raundit të dytë do të varet nga votuesit e Mirosllav Skor, dhe media lokale vlerësojnë se kushdo që “merr” Zagrebin do të jetë gjithashtu presidenti i ri i Kroacisë.

Serbët kanë një të preferuar për presidentin e Kroacisë

Bajrushi beson se në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale do të ketë një luftë për çdo votë, duke shtuar se “Kolinda me siguri nuk do të marrë votat e serbëve që shkojnë në votime”.

Megjithëse disa analistë kroatë besojnë se Milanoviç mund të marrë një numër të madh të votave serbe, Bajruši thotë se serbët në Kroaci nuk janë një grup homogjen, duke shtuar se vetëm dhjetë deri në 15 përqind e tyre votojnë për Pupovac.

“Pyetja e madhe është shkalla në të cilën votat serbe do të ndikojnë në rezultatet e raundit të dytë, por dhjetëra mijëra serbë të cilët përndryshe do të votonin për SDSS kanë shumë të ngjarë të votojnë për Milanoviçin,” tha bashkëbiseduesi i Sputnik, duke shtuar se Milanoviç është shumë më i saktë kur bëhet fjalë për pozicionin e tij.

 Komunitetet serbe në Kroaci.

“Në 2011 dhe 2012, Milanoviç dhe Qeveria e tij filluan një iniciativë për të mundësuar dygjuhësinë,  në Vukovar, ndaj së cilës reagoi me të drejtë e drejta dhe HDZ, dhe siç e dini, kjo nuk është zbatuar. Dhe ky është ekipi për të cilin po llogaritet Kolinda Grabar-Kitaroviç. Mbi të gjitha, një nga aleatët e saj kryesorë është Ivan Penava, kryetari i   Komunës së HDZ-së në Vukovar, i cili kundërshton me forcë futjen e dygjuhësisë në qytetin e tij, “thotë Bajrushi.

Kolinda në epërsi, por …

Bajrushi shton se pyetja është nëse Milanoviç do të arrijë të fitojë në raundin e dytë pasi Kolinda Grabar-Kitaroviç dhe Mirosllav Skoro “morën votat e njëri-tjetrit si kandidatë të krahut të djathtë që ndajnë të njëjtin elektorat të ngjashëm ose të ngjashëm”.

“Kitarevic dhe HDZ tani po përpiqen të bindin shumicën e votuesve të Skorin të votojnë për të, gjë që disa do të bëjnë, ndoshta gjysma e tyre,” tha i intervistuari ynë.

“Nga ana tjetër, kjo pjesë e majtë për liberalizimin e votuesve që mbështeten në Zoran Milanoviç është relativisht e vogël. Në total, ata morën rreth 35 përqind të votave, në krahasim me të drejtën që morën më shumë se 50 përqind në raundin e parë. Pra, pyetja është se sa do të jetë në gjendje të fitojë Milanoviç disa votues të pavendosur dhe, nëse ai ia del me sukses, atëherë shanset e tij do të jenë pak më të larta, por tani për tani, Kolinda është në epërsi. Sidoqoftë, asgjë nuk ka humbur, “tha Bajrushi.

 Dita e Gjykimit për Plenkoviçin

Ai beson se nuk ka gjasa që do të ketë një zhvendosje në politikën e jashtme pas zgjedhjeve, pasi presidenti kroat “nuk ka pothuajse asnjë autoritet”, për këtë arsye ka diskutime serioze për mundësinë e zgjedhjes së presidentit në Parlamentin Kroat.

“Kjo është arsyeja pse do të ketë ndryshime të mëdha në politikën e brendshme,” shton bashkëbiseduesi ynë.

“Nëse Milanoviç fiton, atëherë kundërshtarët e Andrej Plenkoviç brenda HDZ, të cilët mendojnë se ai është shumë në qendër, do të vijnë në vete dhe ka shumë të ngjarë që ata të fillojnë ta shkatërrojnë atë. Nëse Kolinda Grabar-Kitaroviç fiton, Plenkoviç do të marrë frymë dhe ka shumë të ngjarë të shtyjë deri në pranverë ose ka shumë të ngjarë të vjeshtës, kur do të jenë zgjedhjet parlamentare, “përfundoi Bajrushi.


Vërejtje: Qëndrimet e autorëve nga kjo rubrikë, nuk domethënë që përfaqësojnë në mënyrë automatike edhe qëndrimet e redaksisë. Megjithatë, njohja e këtyre qëndrimeve është në interes të lexuesve, prandaj edhe publikimi i tyre. Për rrjedhojë autorët mbajnë përgjegjësi të plotë për sa u përket qëndrimeve rreth çështjeve të shtjelluara në fjalë.

Kategoritë
LajmeOPINIONEOpinione - BallinaRajoni

Të ngjajshmet