​Stuhia “Bela” godet pjesë të Britanisë

Stuhia “Bela”, me erëra 170 kilometra në orë dhe shi të madh, goditi sot pjesë të Britanisë, duke shkaktuar çrregullim të trafikut hekurudhor.

Një stuhi me fuqi prej 170 kilometrash në orë u regjistrua në ishullin Wight, ndërsa pjesë të bregdetit jugor të Anglisë dhe Uellsit Verior u goditën nga stuhi me fuqi prej rreth 130 kilometra në orë, raportoi AP.

Përmbytjet shkaktuan dështime trenash dhe vonesa në jug të Anglisë dhe linja kryesore hekurudhore për në Londër u bllokua nga një pemë e rënë.

Në Uells, 21,000 shtëpi mbetën pa energji elektrike për një kohë të shkurtër.

Prishja është riparuar, por rreth 1.700 familje janë ende pa energji elektrike.

Kategoritë
BotaLajme