​Politico: Grenell i bashkohet fushatës së Trump, vjen reagimi i Grenell

Portali Politico me seli në Bruksel njoftoi sot se i dërguari special i presidentit amerikan për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell, do të bashkohet me fushatën e presidentit të SHBA, Donald Trump, për zgjedhjet e vitit 2020, por Grenell e mohoi atë në Twitter si “lajm të rrem”.

Politico pretendon se Grenell, i cili kohët e fundit njoftoi dorëheqjen e tij si ambasador i SHBA në Gjermani, do të marrë drejtimin në ekipin e rizgjedhjes Trump 2020 dhe të përqendrohet në mbledhjen e fondeve dhe çështjet strategjike.

Duke përmendur dy burime pa emër “të njohur me çështjen”, portali thekson se bashkimi i pretenduar i fushatës së Trump nga Grenell, të cilin ai e përshkruan si aleat i besuar i presidentit, është pjesë e një riorganizimi më të gjerë, gjatë së cilit të martën u promovuan edhe dy zyrtarë të fushatës.

Ai gjithashtu deklaron se tani për tani nuk dihet se cili do të jetë funksioni i tij, apo nëse do të punojë në selinë e fushatës në Virxhininë Veriore.

Portali raporton se Grenell është parë të hynte në Shtëpinë e Bardhë të martën, menjëherë pasi fushata e Trump njoftoi se këshilltari i lartë politik Bill Stepien ishte promovuar në pozitën e zëvendës menaxherit të fushatës.

Sidoqoftë, Grenell e quajti shkrimin e Politico në Twitter si “lajm të rrem”, duke deklaruar se “e gjithë storia është e pasaktë”, transmeton KosovaPress.

Portali shprehet se Grenell do t’i bashkohej fushatës së Trump në një kohë kur mbështetja për presidentin po bie në nivelin kombëtar dhe në disa shtete të rëndësishme federale.

Sipas një sondazhi të publikuar së fundmi në Fox News, kandidati për president presidencial Joe Biden aktualisht gëzon besimin e 48 për qind të votuesve, ndërsa Trump mbështetet nga 40 për qind e të anketuarve.

Trump kohët e fundit e solli në Shtëpinë e Bardhë ish-drejtorin e komunikimit Hope Hicks dhe promovoi ish-ndihmësin e tij, John McKenty, të kryesojë zyrën e presidentit, pasi ai u ribashkua me administratën në dhjetor të vitit të kaluar.

“Ai dëshiron të ribashkohet me grupin,” tha Politico, duke cituar një zyrtar të lartë të administratës i cili ishte “i njohur me mendimin e Trump”.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet