​Pelini: Shkatërruesi amerikan ka shkelur sovranitetin kinez

Ministria e Punëve të Jashtme e Kinës njoftoi sot se shkatërruesi amerikane që ka kaluar sot në Detin e Kinës Jugore, ka shkelur ligjet ndërkombëtare, ato kineze, seriozisht ka shkelur sovranitetin kinez dhe ka rrezikuar sigurinë.

Zyrtarët amerikanë sot thanë për Reuters se shkatërruesi “USS John McCain” ka lundruar pranë ishujve artificiale të ndërtuara nga Kina në Detin e Kinës Jugore, transmeton KosovaPress

Kategoritë
BotaLajme