​Mjekët në Maltë kërcënojnë me grevë nëse nuk anulohen festivalet muzikore

Mjekët dhe infermierët maltezë kërcënuan sot se do të hyjnë në grevë për shkak se mbajtja e katër festivaleve të mëdha muzikore në ishullin e vogël mesdhetar mund të jetë një rrezik i madh për përhapjen e koronavirusit.

Ngjarjet, përfshirë Festivalin e Muzikës Elektronike BPM nga 11 deri në 13 shtator, pritet të tërheqin mijëra turistë të huaj në gusht dhe shtator.

Shoqata Mjekësore e Maltës (MAM) ka thënë se do të mbyllë të gjitha klinikat dhe do t’i këshillojë mjekët të shtyjnë të gjitha ndërhyrjet ambulatore në spitalet publike malteze, nëse qeveria nuk i shtyn festivalet.

Sindikata MUMN e infermierëve dhe mamive të hënën i dha një ultimatum qeverisë për të anuluar ngjarjet.

MUMN ka akuzuar kryeministrin Robert Abel për zgjedhjen e “sipërmarrësve të babëzitur” për jetën e njerëzve të cenueshëm.

Farmacistët gjithashtu kanë paralajmëruar grevë nëse festivalet nuk anulohen.

Malta lehtësoi kufizimet e vendosura nga koronavirusi midis qershorit dhe korrikut, dhe Abela tha se vendi ishte “i hapur për biznes”.

Sidoqoftë, numri i të infektuarve u rrit pasi vizitorët e festave, të cilat zgjatën gjithë fundjavën, u konfirmuan se kishin koronavirus.

Numri i rasteve aktive në vend u rrit nga 10 në 150 në vend të premten, dhe më shumë se gjysma e të infektuarve, 85 prej tyre, janë migrantë të shpëtuar në det nga Malta.

Ministri i Shëndetësisë Chris Fearne njoftoi kufizime të reja për ngjarjet me më shumë se 100 njerëz të enjten, por rregullat e reja nuk i pëlqyen kundërshtarët e festivalit.

Kategoritë
BotaLajme

Të ngjajshmet