​Mel Gibson dhe Winona Ryder në konflikt për shkak të një deklarate antisemitike

Winona Ryder pretendon se Mel Gibson përdori një term fyes për hebrenjtë. Ai thotë se nuk është e vërtetë.

Mel Gibson dhe Winona Ryder u përplasën pas pretendimeve të saj se Gibson bëri komente antisemitike kundër saj.

Aktorja deklaroi se Gibson tha se ajo “shmangte furrën”, duke iu referuar origjinës së saj hebreje.

Avokati i Gibson pretendon se akuzat e Vinona Ryder, të cilat ajo i bëri së pari në 2010 dhe më pas i përsëriti në një intervistë të fundit me Sunday Times, ishin “plotësisht të pasakta”.

Ryder u përgjigj duke përsëritur se ajo dhe shoqja e saj e ndjerë u “goditën nga fjalët e tij plot urrejtje”.

Aktorja e serialit Strange Things theksoi se takimi i saj me Gibson mbeti në “kujtesën e saj të dhimbshme dhe të qartë”, transmeton KosovaPress.

Ryder i bëri akuzat së pari në një intervistë me revistën GQ në 2010. Ajo i tha Sunday Times këtë fundjavë: “Ne ishim në një mbrëmje në mikun tim të mirë dhe Mel Gibson po pinte cigare dhe të gjithë biseduam dhe ai i tha mikut tim homoseksual, ‘Oh, prit, a do të marr sidën?”.

“Dhe pastaj biseda iu drejtua hebrenjve dhe ai tha:” Ju nuk e keni shmangur furrën, a keni bërë? “”

Ryder tha që Gibson më vonë u përpoq t’i kërkonte falje. Një përfaqësues i yllit të filmit Braveheart, hodhi poshtë pretendimet e Ryder, duke e akuzuar atë se gënjeu si për deklaratat ashtu edhe për faljet.

Gibson, pretendon ai, “ra në kontakt me të, shumë vite më parë, për t’u përballur me gënjeshtrat e saj, por ajo nuk pranoi të flasë për këtë”.

Ryder u përgjigj duke ofruar më shumë detaje, të tilla si që ngjarja ndodhi “rreth 1996.”

“Unë besoj në pendim dhe falje dhe shpresoj se Gibson ka gjetur një mënyrë të shëndetshme për t’u marrë me demonët e tij, por unë nuk jam njëri prej tyre,” tha ajo.

“Vetëm duke pranuar përgjegjësinë për sjelljen tonë në këtë jetë, ne mund t’i rregullojmë gjërat dhe të respektojmë vërtet njëri-tjetrin, dhe i uroj të gjitha më të mirat në atë udhëtim të gjatë”.

Ryder, babai i të cilit është çifut, u lindi si Vinona Lora Horowitz në vitin 1971. Në një intervistë për Sunday Times, ajo tha se nuk është fetare, por se e konsideron veten një çifut.

Kjo nuk është hera e parë që Gibson është akuzuar se ka përdorur fjalor të papërshtatshëm në lidhje me vrasjen masive të hebrenjve në kampe përqendrimi nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin 2012, skenaristi Joe Esteras akuzoi aktorin për fjalor të papërshtatshëm ndërsa ata po punonin në një film për heroin hebre Judy Maccabee.

Gibson, i cili kishte komente antisemite kur u arrestua për ngasje të dehur në vitin 2006, i quajti pretendimet e Esteras “trillime”.

Kategoritë
BotaLajme