​Kryeministri dhe gazetarët bullgarë do të ndëshkohen për mos mbajtje të maskave në kishë

Kryeministri Boyko Borisov do të gjobitet me 153 euro për shkeljen e urdhrit për të mbajtur një maskë mbrojtëse në fytyrë gjatë një vizite të martë në një kishë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e Bullgarisë.

Ministri i Shëndetësisë Kiril Ananiev të hënën urdhëroi që bullgarët të mbanin përsëri maska në të gjitha hapësirat e mbyllura pasi shteti ballkanik pa rritjen më të madhe javore në rastet e koronavirusit.

“Të gjithë personat që kanë qëndruar në Manastirin e Rila pa maska mbrojtëse gjatë vizitës së kryeministrit do të ndëshkohen”, tha ai.

Ashtu si Borisov, gazetarët, fotografët dhe kameramanët që e shoqëruan në kishë pa maska gjithashtu do të ndëshkohen, shtoi ministria.

Nuk bëhet e ditur nëse do të ndëshkohen edhe priftërinjtë që nuk mbanin maska brenda kishës.

Javën e kaluar, Bullgaria raportoi 606 raste të reja me Covid-19, duke çuar totalin në 3.984, me 207 vdekje.

Kjo nxiti vendimin e Ananiev për të rivendosur bartjen e detyrueshme të maskave në hapësirat publike.

Kategoritë
LajmeRajoni