​Hoti: Vjedhja e Thesarit është rast kriminal, mos e lidhni me këtë qeveri

Kryeministri më detyrë, Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk duhet pyetur rreth procesit të hetimeve për vjedhjen e Thesarit të Shtetit muaj më parë. Hoti ka thënë se vjedhja që ka ndodhur nuk duhet të lidhet me këtë qeveri meqë sipas tij, është rast kriminal dhe organet e drejtësisë do t’i shkojnë deri në fund zbardhjes së tij.

Hoti ka thënë se Prokuroria Speciale po merret me rastin e ndodhur në muajin tetor të vitit të kaluar, ku u zhdukën 2 milionë e 77 mijë euro nga Thesari i Shtetit.

Hoti: Çështjen e vjedhës së Thesarit po e heton Prokuroria Speciale

 

“Po bëhet shumë zhurmë pa të drejtë dhe po adresoni këtë pyetje në vendin e gabuar, ne nuk hetojmë, ne jemi qeveri, ne jemi ekzekutiv, hetimet i kryen prokuroria dhe Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës është duke punuar me intensitet të plotë në këtë rast.

Në një konferencë për media, Hoti ka thënë se Qeveria nuk është që kryen hetimet veçse çdo gjë që kërkohet nga Prokuroria është në dispozicion.

Hoti: Çështja e vjedhjes së Thesarit mos të lidhet me këtë Qeveri, është rast kriminal

 

“Mos e lidhni këtë çështje me këtë Qeveri, është një rast kriminal që ka ndodhur në buxhet të Kosovës dhe jemi duke i shkruar deri ën fund por nuk më takon mua, sepse nuk i di, dhe nuk më takon të flas në detaje për hetimet e këtij procesi”, tha Hoti.

E ministrja në detyrë e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se rasti hetimet nuk do të ndalen derisa të zbardhet rasti.

Bajrami: Prokuroria ka kërkuar mos të jepen detaje nga hetimet për vjedhjen e Thesarit

  

“Është Prokuroria Speciale që po merret me rastin, më besoni që në baza ditore ne si Ministri e Financave përmes Thesarit po i ushqejmë ata me të gjitha informacionet, tani hetimet janë në një fazë të avancuar por siç e tha kryeministri kemi kërkesë edhe nga Prokuroria që mos të japim detaje sepse po dëmtohet rasti në këtë fazë të hetimeve. Është një numër i madh i zyrtarëve dhe specialistëve në të gjitha institucionet që merren me këtë rast dhe ky rast nuk do të ketë të ndalur derisa nuk do të kthehen në Thesar dhe gjithsecili që është i përfshirë në këtë skenë të marrë dënimin e merituar”, ka thënë Bajrami.

Kategoritë
LajmeVendi